7/8 października w położonym na Jurze Hucisku, na terenie kompleksu Małe Dolomity odbył się II Memoriał Tadeusza Piotrowskiego – Piękno Gór. Głównym gościem wydarzenia tradycyjnie była Danuta Piotrowska, żona tragicznie zmarłego Tadeusza, która obok Fundacji Górskiej ECHO jest jednym z inicjatorów wydarzenia.
W Małych Dolomitach pojawili się również Małgorzata i Jan Kiełkowscy, którzy skończyli właśnie prace nad ostatnim tomem „Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu”. Wśród prelegentów nie zabrakło Janusza Skorka, Krzysztofa Wielickiego, Ryszarda Kowalewskiego, Ludwika Wilczyńskiego oraz Jarosława Gawrysiaka. O planach wydawniczych opowiedział Stanisław Pisarek, szef Stapisu.
Memoriał rozpoczęli biegacze. Pierwszy raz odbyła się jesienna edycja Biegu JUR(a)UN. Była to trzecia odsłona jurajskiego biegu terenowego odbywającego na dystansie około 10km. Klasyfikacja była prowadzona z podziałem na kategorie kobiet i mężczyzn. Tuż po zakończeniu biegu głównego, na starcie Biegu Małego Echozaura pojawili się najmłodsi uczestnicy Memoriału. Trasę biegu wytyczono w leśnym młodniku znajdującym się na terenie kompleksu.
Mimo deszczowej aury namiot prelekcyjny wypełnił się słuchaczami po brzegi. Góra Lhotse, gdzie przez lata pisała się historia polskiego himalaizmu, była motywem przewodnim spotkań, ale prelegenci nie ograniczali się tylko do tego odosobnionego wątku. Na przykład Krzysztof Wielicki opowiadał o swoich zmaganiach z Nanga Parbat. Na ekranie projekcyjnym pojawiły się zdjęcia ukazujące historię polskiego wspinania w górach Norwegii, czy choćby w naszych rodzimych Tatrach. Tak było w sobotę.
W niedzielę w ramach Memoriału odbyły się otwarte zawody wspinaczkowe przeprowadzone przez Szkołę Wspinania GOup. Były to jednocześnie symboliczne zawody kończące sezon wspinania skałkowego na Jurze. Zawody podobnie jak w roku ubiegłym przeprowadzono w formule otwartej. Nie miały znaczenia płeć i doświadczenie uczestników. Rywalizacja odbywała się w 2-osobowych zespołach, gdzie różnica wieku uczestników dodawała punkty do ostatecznej klasyfikacji. Inni mogli tę różnicę zniwelować dokładając sobie podczas wspinaczki obciążenie. I choć aura raczej tego dnia nie dopisała, to z pewnością rekompensowała ją pogoda ducha uczestników Memoriału.
W tym samym czasie odbywały się spotkania z „Formą na Szczyt” („Żywienie w drodze na szczyt” – spotkanie z Martą Naczyk oraz „Przygotowanie kondycyjne do trekkingów i wypraw górskich” – spotkanie z Karolem Hennigiem), z przewodnikami IVBV (Ludwik Wilczyński i Marek Kazior) oraz z fotografem Jakubem Krawczykiem. Spotkania odbywały się w otwartej formie warsztatów z poszczególnych dziedzin.
Już w przyszłym roku odbędzie się trzecia odsłona Memoriału. Kolejną „górą bohaterką” będzie tym razem Nanga Parbat. Wszystkim przybyłym na imprezę organizatorzy składają serdecznie podziękowania za udział w wydarzeniu i za wsparcie finansowe przekazane na rzecz Fundacji Górskiej Echo.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia dostępnej TUTAJ
Organizator:
Fundacja Górska ECHO
Współorganizator:
Magazyn Turystyki Górskiej „n.p.m.”, Portal Górski, Kompleks Małe Dolomity
Sponsorzy wydarzenia:
Bergans of Norway, Sklep Górski, Lhotse, Regatta, Jurajska, Browar Jurajski, PTTK.
Patroni medialni:
Portal Górski, Climb.pl, Taternik, Magazyn Góry, TVP Katowice, TVP Kraków, Radio Katowice, On the Summit, Brytan
Partnerzy:
Fundacja Kukuczki, Wydawnictwo Stapis, Forma na Szczyt, Stowarzyszenie przewodników IVBV, Kayland Polska, Szkoła Wspinania GOup,