baner
 
 
 
 
baner
 
2009-12-04
 

Pik Wiernyj - Tien-Szańskie Petit Dru

W kirgiskim rejonie Tien-Szan, a dokładnie w masywie Kyzył-Asker, doszło do świetnego przejścia alpinistycznego.
Zespół rosyjski w składzie: Nikołaj Bandaliet, Siergiej Niłow, Sasza Małachowski, Mitia Gołowczenko i Siergiej Michaiłow w dniach 13-16 sierpnia 2009 r. (spóźnione, ale warte opisania!), rozwiązał problem przejścia nieprzystępnej i dotąd niepokonanej, pn.-zach. ściany szczytu (nieznanego chyba nawet dla większości osób interesujących się alpinizmem w rejonie byłych republik ZSRR) o nazwie Pik Wiernyj.
Sama góra ma też kilka innych nazw, które świetnie oddają jego „specyfikę”. Ta, którą najlepiej mogą znać Europejczycy i najwięcej powie o jego charakterze to Tien-Szańskie Petit Dru.

Jest to szczyt o wysokości 5250 m n.p.m. Opada na pn.-zach. gładką ścianą o wysokości około 700 metrów (przy całkowitym przewyższeniu około 1000 m).
Nowa droga prowadzi środkową częścią ściany. Zespół spędził w ścianie cztery noce. Na trudność drogi składają się, oprócz oczywiście wysokości n.p.m., także sam charakter drogi i trudności, jakie pokonuje. Wiele z najtrudniejszych odcinków prowadzi trudną, monolityczną skałą, z odcinkami przewieszonymi, zaś górna część to trudne, oryginalne skały o ubogim urzeźbieniu. Najtrudniejszym odcinkiem drogi okazał się robiący wrażenie, 100-metrowy komin, w połączeniu z gładką, mniej więcej pionową ścianką w górnej części ściany. Łącznie droga była podzielona na 17 wyciągów.
Jej trudności, klasa - zostały wycenione na 6B (najwyższy stopień w rosyjskiej skali ogólnych trudności dróg w górach, mniej więcej odpowiednik stopnia ABO w skali alpejskiej). Otrzymała ona również wycenę techniczną w skali UIAA – VIA3, lód do 90º.


Przebieg drogi z zaznaczonymi biwakami

Jak więc widać (także ze zdjęć), mowa jest o wspaniałym przejściu nowej drogi w niemalże nieznanym dotąd dla Polaków rejonie.

* W Kirgizji w tym roku mniej więcej w tym samym czasie działały także dwa polskie zespoły.
Wyprawa Tien-Shan KOKSHAAL TOO RANGE Expedition w składzie Michał Król i Andrzej Sokołowski, z towarzyszącym im Adamem Kokotem (raport z wyprawy dostępny jest tutaj). W Kokszał Tau działała także polska wyprawa w składzie Michał Kasprowicz, Wojtek Ryczer i Rafał Zając (zobacz galerię).
 schemat 1
 schemat 2
 schemat 3
 widok ogólny na ścianę z przebiegiem drogi
 Schemat drogi z zaznaczonymi miejscami biwaków
 
 w bazie, z widokiem na szczyt
 drugi biwak
 trzeci biwak zespołu
 obóz pod szczytem
 obóz na wierzchołku
 
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com