Przed zbliżającym się letnim sezonem wspinaczkowym warto się już zastanowić nad miejscem treningu przed łojanckimi wyjazdami wakacyjnymi w bardziej egzotyczne rejony.
Jura Krakowsko-Częstochowska jest od dawna tradycyjnym miejscem wspinaczek skałkowych. Dla większości braci wspinaczkowej Jura to: Dolinki Podkrakowskie, Podlesice, Rzędkowice czy Mirów. Mało kto zapuszcza się w północne ostępy tej krainy.
Warto jednak przyjrzeć się bardzo ciekawemu, aczkolwiek trochę zapomnianemu rejonowi. Mowa tu o podczęstochowskim Olsztynie.
Początki eksploracji tego rejonu związane są rozwojem speleologii, gdyż w okolicy Olsztyna znaleźć można szereg studni jaskiniowych z najgłębszą jaskinią Jury - Studniskiem włącznie.
Do tej pory skałki podczęstochowskie wykorzystywane są przez speleologów jako miejsce treningowe. Obecnie jednak na ścianach zobaczyć można głównie rasowych wspinaczy.
Do najpopularniejszych miejsc wspinaczkowych w okolicy zaliczamy:
1. Obszar Góry Zamkowej (Pusta Turnia, Ganek Ewy, Żółty Filar, Grzyb, Mur, Mnich)
2. Niwki (Owczy Grzbiet, Dziewica, Biblioteka,Szafa)
3. Lipówki (Podcięta Skała, Urwista Turnia, Płetwa, Grzybki)
4. Biakło (Biakło, Okręt, Sfinks, Garb)
5. Sokole Góry (Pielgrzym, Boniek, Jaskinia Komarowa)
6. Góry Towarne (Duże i Małe)
7. Zieloną Górę
Cała okolica stanowi doskonałe miejsce dla osób stawiających pierwsze kroki na skale, jak i dla wytrawnych bularzy. Można tu znaleźć drogi od najłatwiejszych do VI.5.
Ilość skał i dróg w okolicy Olsztyna jest zbyt duża, zaistniała więc konieczność podzielenia tego materiału na dwie części.
Niniejsze opracowanie zawiera krótkie opisy: Niwek, Lipówek i Biakła.
W kolejnej części zostaną omówione: Sokole Góry, Góry Towarne, Zielona Góra i Góra Zamkowa.
Lokalizacja i dojazd
Olsztyn położony jest w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, 14 km na południowy wschód od centrum Częstochowy. Jadąc samochodem z Częstochowy kierujemy się w stronę Kielc.
Podróżując pociągiem, wysiadamy na jednym z dwu dworców kolejowych: Częstochowa Osobowa lub Częstochowa Stradom. Stąd do samego Olsztyna kursują autobusy MPK (przystanek na ul. Piłsudskiego) o numerach 58, 58 bis i 67, oraz autobusy PKS (Dworzec Autobusowy znajduje się na ul. Wolności). Cena biletu jest podobna: MPK 3,0 PLN, PKS od 2,8 - 3,2 PLN). Z centrum miasta mamy do przejechania 14 km.
Najdogodniej jest wysiąść na rynku w Olsztynie, który pod każdym względem jest miejscem centralnym. Tu można się zaopatrzyć w prowiant (z piwem włącznie).
Noclegi
Oprócz rozbicia namiotu tuż pod skałą, co jest chyba najpopularniejszą formą spędzania nocy na Jurze, w Olsztynie istnieje kilka gospodarstw agroturystycznych oferujących noclegi.
Olsztyńskie Centrum Turystyki Zielona Grusza, ul. Zamkowa 12, 2+3+3+4+4 (razem: 16 miejsc), 2 łazienki, cena: 25,0-35,0 PLN, kontakt: 0 606 22 79 59, e-mail: zielonagrusza@o2.pl.
Właściciele znają się na wspinaczce i chętnie udzielają informacji o rejonach wspinaczkowo - jaskiniowych. Istnieje możliwość rozbicia namiotu na polu campingowym, wykupienia posiłków i przechowania sprzętu, od wakacji możliwe, że będzie panel wspinaczkowy, organizacja kursów wspinaczki skalnej, speleologii, paralotniarstwa, fotografii, etc., organizacja imprez integracyjnych, wycieczek po Jurze oraz do olsztyńskich jaskiń, wypożyczalnia rowerów. W pokojach telewizory, jest dostępna sala wypoczynkowo - imprezowa wraz ze stołem do ping-ponga.
Teresa Gil, ul. Polna 49, 6+9 (razem 15 miejsc), 1 łazienka, cena: 25,00 PLN, tel. 034 32 85 465, www.jura.tur.pl/gil
W sezonie właścicielka planuje uruchomienie pola namiotowego.
Anna Tomalska, ul. Zielona 26, 3+3+4+4+6+7 (w domku, razem 27 miejsc), 3 łazienki, cena: 15,00-25,00 PLN, tel. 034- 328 53 06, www.jura.turist.pl/zielona26, e-mail: tomalska@turist.pl
TV w każdym pokoju.
Józef Niepsój, ul. Karlińskiego 37, 2+2+3 (razem 7 miejsc), 1 łazienka, cena: 20,00-30,00 PLN, tel. 034 328 51 09
Jolanta i Tadeusz Porada, ul. Napoleona 23, 2+2+3+3 (razem 10 miejsc), 1 łazienka, cena: 20,00 PLN, tel. 034 328 50 43
Wystawa ścian
Miłośnicy słońca i mocnej opalenizny znajdą wiele ścian o ekspozycji południowej i zachodniej. Natomiast Ci, którym skwar raczej przeszkadza we wspinaniu niż pomaga, mogą rozkoszować się chłodem takich miejsc jak: Pusta Turnia i Ganek Ewy, które ze względu na swą północną ekspozycję prawie zawsze są w cieniu lub też uciec w leśne ostępy Sokolich Gór i Zielonej Góry.
Dokładne topo terenu można znaleźć w numerze majowym "Gór" (maj 2004).
Tekst i zdjęcia: Rafał Sieradzki
"Góry", nr 5 (120), maj 2004
(kb)