baner
 
 
 
 
baner
 

Od imprezy studenckiej do największego polskiego festiwalu wspinaczkowego - fenomen Integrowania przez Wspinanie

W trzy lata od imprezy studenckiej do największego, ogólnopolskiego festiwalu wspinaczkowego? Poznajcie kulisy powstania Integrowania Przez Wspinanie.

Fot. Maciej Urbanik

 

Wolontariusze "z powołania"


Wszystko zaczęło się na studiach, gdzie na AWF w Krakowie wykorzystując nasze górskie doświadczenie i chcąc się nim dzielić z innymi organizowaliśmy non-profit liczne rajdy i wyjazdy w góry i skałki. W pewnym momencie wspinanie w moim życiu zaczęło odgrywać zdecydowanie najważniejszą rolę, a wykorzystując moją działkę w samym centrum Doliny Będkowskiej, wyjazdy ograniczyły się w zasadzie wyłącznie do wspinaczkowych. :-) Zainteresowanych naszymi wyjazdami było tak dużo, że pomimo szczerych chęci nie byliśmy w stanie wszystkich zabrać w skały.


Jako, że moim marzeniem było zorganizować kiedyś duży festiwal, tylko kwestią czasu było zaplanowanie w Będkowicach wspinaczkowej imprezy na większą skalę.


Fot. Maciej Urbanik


Prosta idea


Cel był prosty - umożliwić oraz wytłumaczyć osobom niewtajemniczonym jak i gdzie bezpiecznie się wspinać. Była to również doskonała okazja do integracji środowiska wspinaczkowego. Tym samym osoby początkujące oprócz stawiania pierwszych kroków w skałach mieli okazję poznać od środka wspinaczkowe środowisko oraz zdobyć wiedzę od bardzo doświadczonych wspinaczy i instruktorów.


Fot. Piotr Drożdż


Łączyć pracę z pasją


Muszę przyznać, że nauka nigdy nie była moją mocną stroną, nie byłem pilnym studentem. Przyzwyczaiłem się do tego, że wszystko musi być dostosowane pod okno pogodowe w Tatrach lub Alpach. Kończąc studia na AWF w Krakowie nie wyobrażałem sobie pracy na etacie, który uniemożliwiłby mi wyjazdy wspinaczkowe. Udało się wykorzystać doświadczenie i połączyć swoje największe hobby z pracą, co przynosi mi bardzo dużo radości.


Fot. arch. Paweł Zieliński


Czym jest Integrowanie Przez Wspinanie?


Aktualnie Integrowanie Przez Wspinanie to już nie tylko duży, ogólnopolski festiwal, ale ogromna społeczność wspinaczkowa, dla której wspinanie odgrywa podobną rolę jak u mnie. IPW to również liczne kursy, obozy oraz wyjazdy wspinaczkowe po całym świecie zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych.


Tak było przed rokiem... Film autorstwa Grzegorza Łapuszka


IPW Fest 2019


W tym roku impreza odbędzie się w dniach 23 - 26 maja, jak zwykle na terenie Doliny Będkowskiej i będzie to festiwal z prawdziwego zdarzenia! Przewidzieliśmy mnóstwo atrakcji zarówno dla zaawansowanych wspinaczy jak osób całkiem początkujących. Nie zabraknie m.in. licznych warsztatów wspinaczkowych, prelekcji, filmów, atrakcji linowych, biegu górskiego, zawodów wspinaczkowych, gry terenowej.


Podczas imprezy będą miały miejsce duże targi outdoorowe, gdzie wystawcy z całej Polski przygotują specjalną, atrakcyjną ofertę.


W tym roku przeprowadzimy również zajęcia wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością oraz dużą strefę IPW Kids dla najmłodszych uczestników. Niestety ilość miejsc na festiwal jak co roku jest ograniczona i bilety rozchodzą się w przeciągu kilku dni.


Fot. Karolina Gruchała

 

Ludzie


Na zakończenie chciałbym dodać kilka słów o najważniejszym - czyli o ludziach. Bez nich Integrowanie Przez Wspinanie po prostu by nie istniało. Chciałbym z tego miejsca bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania IPW.


Fot. Karolina Gruchała

Paweł Zieliński

Dyrektor IPW


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com