baner
 
 
 
 
baner
 

Nowa droga na Alasce

15 maja Graham Zimmerman i Chris Wright stanęli na wierzchołku Celeno Peak w Górach św. Eliasza na Alasce. Było to drugie wejście na ten szczyt. Podczas wspinaczki wytyczyli nową drogę West Face Direct (M6 5.10 X A2+ 95º).

fot. Graham Zimmerman, źródło: rockandice.comW rozmowie z Rock and Ice Zimmerman przyznaje, że pomysł na wyprawę pojawił się, kiedy wspólnie siedzieli nad mapami. Graham i Chris są przyjaciółmi, obaj mieszkają w Bend w Oregonie, a wspinaczka na Celeno Peak miała być ich pierwszą wspólną drogą wielowyciągową. fot. Chris Wright, źródło: rockandice.com

 

 

Zimmerman i Wright założyli bazę pod zachodnią ścianą 8 maja. Trafili na długie okno pogodowe. Zdecydowali się więc poczekać dwa dni u podnóża góry, by warunki na zachodniej ścianie się ustabilizowały. W drogę wbili się 12 maja o 1.00 w nocy – pokrywa śnieżna była mocno zmrożona i stabilna. Wytyczyli 1800-metrową linię, a trudności jakie pokonali (M6 5.10X A2+) w pełni wynagrodziły im niesamowite widoki ze szczytu na Mt. Logan, University Peak, Mt. Saint Elias i Atna Peaks. fot. Chris Wright, źródło: rockandice.comByło to dopiero drugie wejście na Celeno Peak. Pierwszego dokonali w 2012 roku Kevin Ditzler i Jay Claus (tego drugiego Graham i Chris spotkali przed swoim zejściem – udzielił im m.in. wskazówek dotyczących optymalenj drogi zejścia ze szczytu). Co ciekawe, było to wówczas wejście na najwyższy niezdobyty wierzchołek Ameryki Północnej. 

 źródło: rockandice.com 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com