Na początku maja otrzymałem do testów puchowy śpiwór Never Winter Long firmy Marmot. Śpiwór ten jest trzysezonowy. Wypełniony puchem kaczym 650 CUI. Dedykowany jest dla temperatur od 3,1 / -2,2 / -18 °C.
Spędziłem w nim kilka nocy pod namiotem w Sokołach, trochę też był używany w podróży. Jest to jednak jeszcze za mało, abym mógł napisać o nim konkretniej, więc stąd forma „pierwsze wrażenia”.
Śpiwór puchowy Marmot Never Winter to idealny wybór na wyprawy, wspinaczki i trekking w obszary, w których temperatura nie wzrasta powyżej zera.
Komory w śpiworze Marmota Never Winter wykonane zostały z elastycznego trykotu - śpiwór można chować i wyciągać bez obaw o powstanie zaciągnięć po zewnętrznej stronie tkaniny. Ściągany na obwodzie kaptur chroni głowę przed szybkim wychłodzeniem i zapewnia wysoki komfort podczas snu.
Śpiwór został wyposażony w specjalny kołnierz wypełniony puchem. Występuje w dwóch konfiguracjach: lewy, prawy zamek co pozwala na ich łączenie. Śpiwór Marmota Never Winter jest przystosowany do ekstremalnych warunków pogodowych, wypełniony został puchem kaczym 650 Fill.
Właściwości:
Waga: Regular - 900 g, Long - 960 g
Waga wypełnienia: Regular - 360 g, Long - 420 g
Wzrost użytkownika: Regular - 183 cm, Long - 198 cm
Wypełnienie: Puch Kaczy 650+
Materiał: 100% Nylon Ripstop
Podszewka: 100% Nylon
Zamek: Lewostronny, Prawostronny
Zakres temperatur: 3,1 / -2,2 / -18 °C
Obwód: Regular - 160 cm, Long - 165 cm
Długość śpiwora: Regular - 216 cm, Long - 231 cm
Szerokość w biodrach: Regular - 145 cm, Long - 150 cm
Szerokość w stopach: Regular - 104 cm, Long - 109 cm
Wymiary po spakowaniu: Regular - 40 x 19 cm, Long - 40 x 19 cm
Dostępne kolory: zielony
Rodzaj: Kolekcja Męska
Gwarancja: 2 lata
Cena: 559 zł (w E-moko)
Opis:
• komory wykonane z elastycznego trykotu - śpiwór można chować i wyciągać bez obaw o powstanie zaciągnięć po zewnętrznej stronie tkaniny.
• sekcja stóp w kształcie trapezu - sekcja stóp śpiwora jest dopasowana do kształtu ludzkich stóp.
• kieszonka na grzałkę do stóp Foot Box Heater Pocket- mała kieszonka na ogniwa grzewcze.
• szwy na poziomie gruntu - Ground Level Seams - górne warstwy śpiwora w nieprzerwany sposób otaczają ciało, tworząc ciepłą warstwę izolacyjną puchu.
• kaptur Nautilus - wykorzystuje taką samą konstrukcję jak kaptur z kurtki 8000 m; trójwymiarowy kaptur, który szczelnie otacza głowę i zapobiega utracie ciepła.
• listwa kaptura Hood Muff - tworzy ciepły, puchowy kołnierz wokół twojej twarzy, utrzymując ściągacz z dala od twarzy.
• szeroka, wypełniona puchem listwa uszczelniająca suwak - eliminuje zimne punkty.
• listwa chroniąca suwak - zapobiega wcinaniu się w suwak materiału śpiwora.
• dwustronny zamek
• ściągacz przy kapturze łatwo dostępny
• worek kompresyjny w komplecie
• zamek na całej długości
• brak rzepów w okolicy twarzy - wyeliminowane ryzyko podrażnień
Informacja o materiale:
Puch kaczy - zapewnia najlepszą możliwą izolację termiczną na świecie spośród materiałów izolacyjnych używanych w turystyce. Odzież puchowa jest niezwykle lekka i da się skompresować przy pakowaniu do małych rozmiarów. Współczynnik rozprężania jest miarą zdolności puchu do magazynowania powietrza. Wskaźnik ten wykorzystywany jest do określenia zdolności izolacyjnych puchu oraz odporności na zbijanie.
Normy EN - skrót EN oznacza Normę Europejską (European Norm), a 13537 oznacza oficjalną normę dla testu śpiworów. Całość naszej kolekcji śpiworów posiada europejskie normy termiczne EN - dzięki czemu masz pewność, że parametry naszych produktów są obiektywne.
Zakres temperatur:
• komfort - to temperatura, przy której przeciętna osoba (o standardowym wzroście, wadze, przy normalnym stopniu zmęczenia i po posiłku), prześpi komfortowo w śpiworze całą noc.
• Limit - to najniższa temperatura, przy której przeciętna osoba, o standardowym wzroście, wadze, przy normalnym stopniu zmęczenia i po posiłku) prześpi całą noc.
• Extrem - temperatura graniczna, przy której przeciętna osoba nie będzie mogła zasnąć, obszar ekstremalny nigdy nie powinien być brany pod uwagę.
Pierwsze wrażenia
Po wyciągnięcu go z pudełka od razu czuć go nowością… i to dosłownie. Do dziś po kilkunastu nocach użytkowania nadal czuję jeszcze specyficzny zapach. Zobaczymy kiedy to zniknie. Never Winter produkowany jest w miłym dla oka zielonym kolorze.
Do śpiwora dołączony jest duży siateczkowy worek do jego przechowywania, oraz worek kompresyjny umożliwiający jego spakowanie do mniejszych wymiarów.
Budowa
Śpiwór w wersji Long jest dość obszerny, co zapewnia wygodny nocleg i dość dobre ułożenie ciała w śpiworze.
Śpiwór posiada kaptur ze ściągaczem, który to znajduje się na zewnątrz śpiwora. Wystarczy sięgnąć ręką z boku i już możemy go wyregulować. Jest to dość wygodne, a sznurek nie przeszkadza podczas spania. W moich poprzednich śpiworach sznurek był na krawędzi kaptura i w nocy często lądował mi gdzieś na twarzy. Ogólnie prosty patent, ułatwiający życie.
Śpiwór posiada zamek firmy YKK, który przesuwa się dość sprawnie. Zabezpieczony jest listwą ocieplającą. Dodatkowo w środku mamy małą kieszonkę na komórkę, zamykaną na zamek....
Pełna wersja recenzji na stronie:
http://drytooling.com.pl/serwis/outdoor/testy/7382-test-spiwora-never-winter-marmot