baner
 
 
 
 
baner
 
2017-10-23
 

Jak zacząć przygodę z zimową turystyką w Tatrach?

Rusza 10 sezon akcji kursylawinowe.pl i PZU




Wymagające warunki atmosferyczne, zaśnieżone i zalodzone szlaki, a do tego potencjalne ryzyko związane z poruszaniem się w terenie lawinowym… Zima w Tatrach to z pewnością ten trudniejszy sezon. Zaczynając swoją przygodę z turystyką górską o tej porze roku, trzeba się naprawdę dobrze przygotować.

Nie chodzi jedynie o zakup odpowiedniego sprzętu, obuwia i odzieży, ale przede wszystkim o zdobycie wiedzy i umiejętności, które pozwolą zaplanować wyprawę w góry, ocenić ryzyko i podejmować właściwe decyzje, w zależności od warunków, trudności terenu czy własnych możliwości. Nie ma zaś lepszego sposobu na zbudowanie odpowiednich podstaw, niż udział w szkoleniu prowadzonym przez doświadczonych ratowników TOPR.

 

Wiele osób żywi przekonanie, że kursy lawinowe czy skiturowe przeznaczone są jedynie dla doświadczonych turystów. Tymczasem, jak tłumaczy Andrzej Lesiewski, organizator popularnych tatrzańskich szkoleń kursylawinowe.pl - „Program kursów lawinowych opracowywany jest z myślą o tych, którzy chcą samodzielnie eksplorować góry zimą pieszo, na nartach skiturowych lub snowboardzie. Jest to doskonały sposób na zrobienie pierwszych kilku kroków w najwyższych polskich górach i uniknięcie błędów, które wiele osób popełnia na samym początku. Jednocześnie – o czym przekonaliśmy się wielokrotnie w ciągu minionych 10 lat – to właśnie doświadczonym turystom szkolenia otwierają często oczy na to, jakie ryzyko wiąże się z poruszaniem się w określonym terenie czy warunkach.”

 

 

 

 

Czego możesz dowiedzieć się na szkoleniu lawinowym? (Na przykładzie kursylawinowe.pl)

 

  • Jak zaplanować wycieczkę w góry, uwzględniając prognozę pogody, komunikat lawinowy TOPR i informacje, które znajdziesz na mapie.
  • Skąd biorą się lawiny. 
  • Jak ocenić ryzyko wypadku lawinowego w terenie.
  • Jak odnaleźć osobę zasypaną przez lawinę za pomocą detektora lawinowego (LVS), sondy i łopatki.
  • Jakie są zasady postępowania w razie wypadku lawinowego.

 

Co więcej, integralną częścią szkolenia jest wyjście w wyższe partie gór w celu zaprezentowania w praktyce metody oceny i redukcji ryzyka, czy przeprowadzenia pozorowanych akcji ratunkowych. Każdy z uczestników musi być wyposażony w raki i czekan, a prowadzący omawiają podstawowe kwestie związane z posługiwaniem się tym niezbędnym w zimie sprzętem. Warto też pamiętać, że kurs jest najlepszą okazją do zadania doświadczonym ratownikom wszystkich pytań dotyczących zimowych wyjść w góry, celów pierwszych samodzielnych wycieczek, a nawet wyboru sprzętu.

 

Doskonałym uzupełnieniem szkoleń w górach jest też seria edukacyjna #poradylawinowe dostępna na kanale https://www.youtube.com/kursylawinowepl, stworzona przez PZU i kursylawinowe.pl. W 20 odcinkach znaleźć można wiele informacji na temat ratownictwa partnerskiego, przygotowania do wypraw, sprzętu narciarskiego i odzieży, poruszania się w terenie górskim, a także skituringu w Tatrach i Alpach. Tej zimy na kanale publikowane będą kolejne odcinki serii, poszerzające tematykę o nowe zagadnienia związane z szeroko pojętą turystką zimową.

 

Dowiedz się więcej na temat szkoleń na stronach:

www.kursylawinowe.pl

www.facebook.com/lawiny

www.youtube.com/kursylawinowepl

www.instagram.com/kursylawinowe.pl

 

 

 

 

 

Partner strategiczny: PZU

Akcję wspierają: The North Face, Armada Skis, Primus, Uvex, Odlo, Garmin, Ortovox

Partner akcji: TOPR

Organizacja: PSF, Snow PR Events & Communications

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com