Zapraszam do subiektywnego przeglądu wad i zalet Optimus Polaris Optifuel.
Optimus Polaris Optifuel – zalety i wady
Miałem ją w tym roku podczas wyjazdu do Mongolii i Rosji. Niemal dwukrotnie droższa, mówią na mieście, że bezkonkurencyjna. Hm, zobaczmy…
Kuchenka wielopaliwowa (w tym na gaz) Optimus Polaris Optifuel.
Fot. http://kolemsietoczy.pl
Zalety
- System przetykania dyszy, który działa dokładnie na tej samej zasadzie. Optimus postanowił pójść jeszcze krok dalej i urozmaicił nieco proces czyszczenia dyszy. Dołączył mianowicie do zestawu multitool z zamontowanym magnesem, którym należy przesuwać pod palnikiem, tym samym powodując przesuwanie się góra-dół iglicy czyszczącej dyszę. Jak już mówiłem nie lubię niezbędnych bajerów, dalej wolę potrząsać, ale niech im będzie.
- Również nie jest duża, jednak przy pakowaniu do tej samej menażki mam problemy z jej zamknięciem.
- Solidna. Bardzo solidna! Sam palnik wydaje się nie do zniszczenia. Czasem samoczynnie się odkręca, ale od czego jest dodany klucz w zestawie? Poza tym pompka jest nieporównywalnie wytrzymalsza niż w MSR. To główna zaleta tej kuchenki, która powoduje, że jestem w stanie dać za nią te 300 zł więcej. Pompka jest wykonana praktycznie w całości z metalu, tak samo jak palnik sprawia wrażenie mega solidnej.
- Pełna, stopniowa regulacja wielkości płomienia. Także wielki plus, gdyż mało która kuchenka turystyczna tak na dobrą sprawę ma taką możliwość. Zazwyczaj, tak jak w MSR, jest to system zero-jedynkowy. Albo mamy niesłychanie mocną spawarkę, rozgrzewającą w kilkadziesiąt sekund palnik do czerwoności, ale nic.
- Mocniejszy płomień, szybciej gotująca się woda. Nie jest to w moim odczuciu wielka różnica, czy litr wody gotuje się w 3 lub 5 minut, jednak jeśli ktoś koniecznie musi mieć wodę w szybszym czasie, to polecam własnie kuchenkę paliwową Olimpus Polaris Optifuel.
- Podwójny zaworek. Zawsze to bezpieczniej i lepsza regulacja. łatwiejsze jest też wypalenie całej benzyny z przewodu, przed rozmontowaniem palnika i kuchenki.
Wady
- Bardzo głośna. Niestety jej moc okupiona jest bardzo głośnym działaniem. Palnik huczy tak, że z pewnością nie podejdzie do Was żaden wilk czy niedźwiedź. Zapomnijcie tez o rozmowach przy wspólnym gotowaniu.
- Problem z wykorzystaniem całej benzyny. Nie wiem czy jest to problem z każdą kuchenką tego typu, ale mając nawet butlę zalaną jeszcze w 1/4 benzyną, nieźle trzeba się namęczyć, aby rozpalić kuchenkę. Pomaga obracanie butli, tak aby wężyk wewnątrz butli mógł zasysać benzynę na zewnątrz. Pomaga też czasem lekkie odgięcie wężyka w dół. Nie zmienia to jednak faktu, że tak na dobrą sprawę nigdy nie da się wykorzystać całej benzyny jaką mamy w butli co jest dość poważną wadą kuchenki turystyczne.
Pełna wersja testu porównawczego (również MSR WhisperLite International) wraz z częścią poradnikową na: