baner
 
 
 
 
baner
 
2016-07-07
 

Góry numer 249 : Plecaki o pojemności do 30L

W skałki, w góry, na rower, na narty, na co dzień do miasta, a nawet do biegania...

Podczas gdy duże lub średniej wielkości trekkingowe „wory” przez większą część roku leżakują w szafach, plecaki o pojemności do 30 litrów są przez nas wykorzystywane praktycznie wszędzie i do wszystkiego. Nic więc dziwnego, że ta grupa produktów jest najliczniejsza – znajdziemy w niej zarówno proste, minimalistyczne modele o cechach uniwersalnych, jak i plecaki o specjalistycznym przeznaczeniu. Możemy wybierać spośród modeli mniejszych, mieszczących zaledwie podstawowy ekwipunek na ściankę, lub sięgnąć po nieco większe plecaki, pozwalające spakować się na ambitną wycieczkę w góry. Wybór jest naprawdę ogromny.

 

 

Objętość

Jedną z bardzo istotnych cech, która rozróżnia plecaki zebrane w naszej prezentacji, jest ich wielkość. Mniejsze modele, o objętości do 20 litrów, pozwalają zmieścić podstawowy sprzęt w skałki (jednak bez liny, którą najczęściej można przytroczyć na zewnątrz) lub ekwipunek na krótką wycieczkę, są też bardzo praktyczne w codziennym zastosowaniu – idealnie nadają się do spakowania laptopa, kilku książek lub ciuchów na trening. Dlatego z tego typu plecakami właściwie nie rozstajemy się przez wszystkie dni tygodnia. Inaczej  sprawa wygląda z modelami o pojemności około 30 litrów. Te są już nieco za duże do codziennego zastosowania (choć to naturalnie rzecz gustu i przyzwyczajeń), a jeśli na dodatek posiadają tradycyjną konstrukcję – jak zaciągany linką i zakrywany klapą otwór – oraz całą masę pasków, linek i innych patencików o specjalistycznym przeznaczeniu, to w miejskich warunkach są po prostu mało praktyczne. Za to w terenie większej pojemności trudno nie docenić, zwłaszcza w tych momentach, gdy musimy mieć przy sobie cieplejsze ciuchy, termos lub kuchenkę turystyczną.

Jeśli poszukujemy plecaka o objętości zapewniającej największą uniwersalność, wydawać się może, że najlepiej wybrać model większy, który można skompresować paskami, gdy nie jest w pełni wypchany. To logiczna decyzja, ale nie wszystko w naszym życiu opiera się na logice – jest jeszcze moda i trudne do pominięcia stereotypy :). 

 

Przeznaczenie

Specjalizacja ma duży wpływ na wszystkie dziedziny życia. Trend ten nie omija też plecaków – inną konstrukcję i patenty posiada produkt przeznaczony stricte do wspinaczki, a inną ten zaprojektowany z myślą o freeride’owych wyprawach narciarskich albo snowboardowych. Nikogo też nie dziwi, że plecak rowerowy nie przypomina biegowego, a „tobołek” w skały różni się od podobnej wielkości plecaka w góry. Diabeł tkwi w szczegółach, więc dla niektórych dwa lub trzy dodatkowe paski, kieszonka i kilka pętelek w odpowiednich miejscach robią kolosalną różnicę.

Na przeciwnym biegunie znajdują się modele, które cechuje bardziej uniwersalne przeznaczenie. Właściwość tę zyskują one głównie dzięki ograniczeniu specjalistycznych rozwiązań  konstrukcyjnych, a czasami umiejętnie zaprojektowanemu minimalizmowi, który stanowić może dużą zaletę. Dobrym przykładem jest plecak „w ścianę”: odchudzony o wszystkie mniej istotne elementy – jak na przykład grubą wyściółkę pleców, szelek i pasa biodrowego – nie zabiera zbyt wiele miejsca w plecaku trekkingowo-transportowym, natomiast dzięki przemyślanej, prostej konstrukcji zapewnia wystarczającą funkcjonalność podczas wspinaczki lub krótkich wycieczek. 

 

Konstrukcja

Ważnym elementem konstrukcji plecaków jest system nośny. W przypadku modeli o objętości do 30 litrów, czyli przeznaczonych do dźwigania umiarkowanie ciężkiego bagażu, system nośny z reguły jest prosty i nie posiada regulacji wysokości zawieszenia szelek lub pasa biodrowego. Oczywiście są w tej kwestii wyjątki, które mogą dotyczyć zarówno możliwości pełnej regulacji, jak i dostępności plecaka w kilku rozmiarach (S, M, L, XL).

Kolejną istotną cechą jest rodzaj zapięcia komory głównej. W tych małej i średniej wielkości najczęściej stosowane są dwa rozwiązania: zapięcie na zamek błyskawiczny lub klasyczne, polegające na zaciąganiu linką ze stoperem oblamowania górnego (często połączonego z kominem) dodatkowo zabezpieczonego klapą. Spotyka się też systemy rolowane, które najczęściej zastosowane są w workach lub plecakach wodoszczelnych,  przeznaczonych do sportów wodnych.

Rozwiązania zapewniające wentylację pleców, ramion oraz pasa, w minimalistycznej wersji polegają na zastosowaniu przestrzennej siateczki (3D mesh) lub perforowanej pianki EVA. W bardziej zaawansowanych konstrukcjach elementy systemu nośnego mające kontakt z plecami są odpowiednio wyprofilowane, tak aby powstały kanały powietrzne umożliwiające odprowadzenie wilgoci, wentylację zapewnia też naciągnięta na stelaż siatka, dystansująca plecak od pleców.

Patenty do troczenia – w zależności od potrzeb przydatne mogą okazać się wszelkiego rodzaju pętle, paski lub linki, które umożliwią przymocowanie na zewnątrz plecaka czekana, liny, raków, kasku, ekspresów, kijów teleskopowych, nart, snowboardu lub maty.

Kieszenie wewnętrzne i zewnętrzne – we wszystkich małych i średnich plecakach standardem jest co najmniej jedna kieszonka na dokumenty, czołówkę, klucze lub inne cenne drobiazgi oraz przegroda na bukłak typu camelbag. Poza tym, w produktach oferowanych na rynku możemy znaleźć wszystko, co jest nam akurat potrzebne: przegrody na sprzęt lawinowy, zewnętrzne kieszenie z siateczki na mokrą odzież, boczne kieszenie na bidony, kieszonki na pasie biodrowym lub szelkach na podręczne drobiazgi itp. 

Trwałość – solidne plecaki zazwyczaj kojarzą się z pancernym, ciężkim materiałem, najlepiej cordurą 1000, zastosowaną we wszystkich newralgicznych miejscach. Współczesne tkaniny są cienkie i lekkie, a mimo tego oferują bardzo wysoką odporność na przetarcia i rozdarcia, całkowicie wystarczającą w przypadku małych i średnich plecaków. Dlatego jeśli zależy nam na długim i bezstresowym użytkowaniu plecaka, to większą uwagę powinniśmy zwrócić na jakość zamków błyskawicznych, klamer i szwów, choć te ostatnie są trudne do sprawdzenia w sposób inny niż empiryczny.

Nieprzemakalność – nowoczesne, poliamidowe lub poliestrowe tkaniny powlekane trwałą warstwą poliuretanu nie sprawiają raczej problemów związanych z przemakaniem. Słabszymi ogniwami mogą okazać się szwy (zazwyczaj zabezpieczone taśmą tekstylną, niezwykle rzadko podklejone w sposób zapewniający pełną szczelność) i zamki błyskawiczne. Dlatego wiele modeli posiada pokrowce, które nieużywane schować można do specjalnej kieszonki w dnie plecaka.

 


Adidas / PLECAK WSPINACZKOWY

Przyznać musimy, że plecak ten nie do końca odpowiada wymaganiom naszej prezentacji – 40 litrów pojemności to już inna liga. Jednak, z drugiej strony, jest to bardzo ciekawy model o mocno zdefiniowanym wspinaczkowym przeznaczeniu, niedostępny w mniejszej wersji. Zresztą pierwszy kontakt z produktem o oryginalnej nazwie „plecak wspinaczkowy” wzbudził wątpliwość, czy rzeczywiście mamy do czynienia z pojemnością 40 litrów – plecak jest bardzo zgrabny i robi wrażenie zdecydowanie mniejszego, niż wskazują na to parametry. Posiada też bardzo ciekawe rozwiązania, jak możliwość dostępu do zawartości na dwa sposoby: poprzez rolowany otwór górny oraz zapinany na zamek panel pleców. Ten ostatni patent jest bardzo praktyczny, ponieważ umożliwia wygodne pakowanie lub rozpakowywanie plecaka położonego płasko tylną częścią na podłożu, bez obawy o zabrudzenie tych fragmentów, które mają kontakt z ubraniem podczas noszenia. Warte uwagi są też szerokie szelki wykonane z siateczki oraz perforowanej pianki o dużej gęstości, anatomicznie ukształtowany pas biodrowy z kieszonką, boczne kieszenie z siateczki, solidne paski kompresyjne, przydatne zwłaszcza do przypinania liny, oraz praktyczny uchwyt do przenoszenia.

Kieszenie i przegrody: 4 • Materiał: 100% poliester • Pojemność: 40 l • Cena: 329 zł

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Fiona
A jakies opinie na temat niedrogich plecaków Spokey? Można kupić za nieco ponad stówę Spokey Vision 23. Wart grzechu okazjonalnie w góry i na codzień do miasta?
heyahero
To w ramach uzupełnienia poproszę o info, gdzie można nabyć Scramblera 30 w wersji OUTDRY w cenie 239zł ;)
szopa
W zestawieniu ujęliśmy jedynie sprzęt firm które wyraziły chęć udziału. Oczywiście nie jest to przegląd 100% rynku ale myślę że większość ciekawych plecaków się w nim znalazła. Oczywiście dążymy do tego żeby kolejne zestawienia obejmowały jeszcze więcej producentów.
Bobo
Czemu nikt nie wspomniał o Wisporcie? Quark30, Scroll30, Skill30. Oferują sporo więcej od ponad połowy tych pokazanych w porównaniu.

 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com