baner
 
 
 
 
baner
 

"Fish Eye" 8c i inne katalońskie zdobycze Idy Kupś

Ubiegły weekend stał nie tylko pod znakiem mocnych przejść męskiej stawki KS Korona. W hiszpańskiej Olianie pięknie zawalczyła Ida Kupś. Aktualna (i trzykrotna) Mistrzyni Polski w boulderingu po raz kolejny udowodniła, że nie straszne są jej długie, wytrzymałościowe pasaże. Bo do takich należy bez wątpienia Fish Eye - jeden z najczęściej chodzonych klasyków w stopniu 8c w rejonie. 

Ida Kupś na Fish Eye 8c. Fot. Marcin Szymkowski

 

Fish Eye to droga autorstwa Daili Ojedy z 2010r., choć obił ją - jak zresztą wiele innych w rejonie - Chris Sharma. Oferuje aż 50 metrów wspinania w przewieszeniu, a smaczku dodaje fakt, że crux występuje w jej górnej, płytowej części. By wpiąć się do łańcucha trzeba przygotować żelazny zapas wytrzymałości, a także do końca utrzymywać "chłodną głowę". 

Drogę za cel często obierają dziewczyny, którym ewidentnie leży jej charakter. Świadczyć może o tym spora liczba kobiecych powtórzeń, wśród których do niedawna można było znaleźć dwa polskie: z Fish Eye z sukcesem uporały się Ola Taistra (2013) oraz Nina Gmiter (2014).  Do niedawna, bo teraz za sprawą Idy Kupś mamy trzecie - tym samym krakowianka wyrównała swoją życiówkę sprzed dwóch lat, Fabelitę


Choć kataloński trip Idy nie trwał tak długo jak jej klubowych kolegów, to jednak udało się jej w tym czasie zgromadzić całkiem ładny zestaw przejść. Oprócz Fish Eye do jej kapownika dołączyły trzy bardzo ładne linie pokonane w najczystszym stylu - OS: 

- Mon Dieu 8a+, Oliana

- Sátiva Patática 8a, Margalef

- La Perdonavidas 8a, Margalef


Jakby tego było mało, fleszem padła Mishi w Olianie, również ceniona za 8a. Ida przyznała jednak, że Katalonię opuszcza z niedokończonymi projektami. Jakie to dokładnie drogi tego nie wiemy, ale spodziewać się można, że kolejny trip przyniesie odpowiedź na to pytanie oraz - czego jej życzymy - sukcesywną ich realizację ;-)

Źródło: 8a.nu & profil Idy Kupś na Instagramie

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com