baner
 
 
 
 
baner
 

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich częścią Golden Trail National Series!

Niepełna dwa tygodnie minęły od ogłoszenia kolejnej, trzeciej już odsłony Golden Trail World Series, w której najlepsi biegacze górscy na świecie będą rywalizować o sławę, prestiż i spore - jak na te dyscyplinę sportu - pieniądze. Kto uważnie śledzi projekt marki Salomon, która stoi za stworzeniem tej "Ligi Mistrzów Biegaczy Górskich", ten wie, że w tym roku na fali sukcesu organizacyjnego pierwszej edycji GTWS powstały edycje narodowe cyklu, czyli Golden Trail National Series. W mijającym roku cykle narodowe odbywały się we Włoszech, oraz w połączonych formułach we Francji/Belgi, Hiszpanii/Portugalii oraz Czechach/Słowacji. W przyszłym roku do kalendarza czesko-słowackiej GTNS dołączy jeden z największych polskich festiwali biegów górskich - DFBG, który na potrzeby cyklu stworzył nowy bieg Golden Mountains Trail.

Fot. Łukasz Buszka

 

Jakiś czas temu informowaliśmy, że światowa edycja GTS stanie się w przyszłym roku jeszcze bardziej atrakcyjna. Dosypano do puli więcej pieniędzy, zmieniono regulamin cyklu w taki sposób, aby zwiększyć rywalizację wśród biegaczy, zapowiedziano bardziej rygorystyczne kontrole antydopingowe. Wszystko zakończy się Wielkim Finałem w Argentynie, gdzie każde zdobywane punkty będą podwojone. Podobna rewolucja czeka edycje narodowe. Golden Trail National Series również będą rozgrywane według nowych zasad, a Wielki Finał będzie równie atrakcyjny jak finał światowy.

 

W roku 2020 edycje narodowe będą rozgrywane tak samo jak w poprzednim roku we Włoszech,  a na wspólną organizację serii zdecydowały się Belgia z Francją, Hiszpania z Portugalią oraz Czechy ze Słowacją, do której dołączy Polska. Polskie zawody odbędą się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich – jednej z największych imprez w naszym kraju. Najlepsi zawodnicy z Polski, Czech i Słowacji będą rywalizować na trasie nowego biegu Golden Mountains Trail na dystansie 33 km/+1500.

 

Na potrzeby GNTS została stworzona niezwykle malownicza trasa, wiodącą głównie przez Złote Góry, przechodząca przez ruiny zamku Karpień i charakterystyczny Trojak. Zawody odbędą się w piątek o godzinie 15, a na ich ukończenie przewidziany jest limit czasowy wynoszący 7 godzin. Najlepsi zawodnicy otrzymają nagrody pieniężne, a dekoracja będzie miał miejsce w sobotę, tuż przed wieczornym koncertem.

 

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2019; fot. Piotr Dymus

 

W ramach czesko-słowackiej-polsko GTNS w przyszłym roku rywalizacja toczyła się w następujących zawodach:

 

26.04 Salomon Baba Kamzik - 26 km/+800

02.05 Czech Energy Perun Skymarathon – 41 km/+3400

30.05 Salomon Valassky HRB – 30 km/+110

06.06 Poludnica Run- 23km/+1500

17.07 Golden Mountains Trail – 33km/+1500

22.08 Salomon Jesenicky Marathon – 42 km/+1800

 

Biegaczom rywalizującym w GTNS w ogólnym rankingu będą uwzględnione ich trzy najlepsze wyniki w wyścigach kwalifikacyjnych  (Salomon Baba - Kamzík / Czech Energy Perun Skymaraton / Salomon Valašský Hrb / Poludnica Run / Golden Mountains Trail) plus wynik finału edycji narodowej, która tak jak w tym roku odbędzie się w ramach Salomon Jesenicky Maraton.

 

Top 3 najlepszych kobiet i mężczyzn każdej narodowej edycji GTNS otrzyma zaproszenia na Wielki Finał, który odbędzie się w ramach Volcanoes Trail na Azorach. Oczywiście wszelkie koszty logistyczne oraz pobytu leżą po stronie organizatora cyklu. W Wielkim Finale na Azorach zawodnicy będą z kolei rywalizowali o udział w światowej edycji Golden Trail Series w roku 2021. Najlepsza trójka zawodników i zawodniczek będzie miała zapewniony udział oraz pokryte koszty uczestnictwa w trzech wybranych przez siebie zawodach cyklu GTWS 2021.

 

Dynamiczny rozwój światowej jak i narodowych edycji Golden Trail Series powoduje, że do organizatorów cyklu zgłaszają się coraz to nowe kraje gotowe tworzyć narodowe serie w swoich krajach. Kierunek rozwoju wydaje się więc wyznaczony. Z jednej strony mamy zapewnienia, że kolejne kraje będą tworzyć swoje narodowe serie, z drugiej głośno mówi się, że formuła światowego GTS będzie w 2021 roku poszerzana o nowe zawody, pochodzące właśnie z cyklów narodowych. Prowadzi to również do wewnętrznej rywalizacji między zawodami w danym cyklu. Organizacja, poziom sportowy, frekwencja to główne czynniki, które będą brane pod uwagę w kontekście dołączenia do światowego GTS.

 

Mówi Przemysław Ząbecki - Community Manager Running/Outdoor Amer Sports Polska:

 

Bardzo się cieszymy, że w przyszłym roku dołączymy do czesko-słowackiego cyklu Golden Trail National Series. Póki co trzy imprezy będą się odbywały w Czechach, dwie na Słowacji i jedna w Polsce. Formuła rywalizowania w trzech sąsiadujących ze sobą krajach wydaje nam się atrakcyjna, tym bardziej, że poziom sportowy reprezentowany przez naszych sąsiadów jest naprawdę wysoki. Konfrontacja naszych zawodników z Czechami i Słowakami zawsze jest bardzo zacięta. Dla nas naturalnym wyborem miejsca na polską odsłonę GNTS był Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju, który jest wspierany przez markę Salomon od początku swojego istnienia.


Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2019; fot. Jacek Deneka

 

DFBG to jedna z największych imprez biegowych w naszym kraju. Świetna organizacja, atmosfera, klimat i sprawdzony partner po drugiej stronie to wszystko powoduje, że zdecydowaliśmy się tworzyć GTNS właśnie w Lądku-Zdroju. Dla potrzeb GTNS powstaje specjalna trasa, wyznaczona przez Piotrka Hercoga o długości 33 km i przewyższeniach +1500 metrów. Golden Mountains Trail odbędzie się w piątek 17 lipca o godzinie 15, a biegowi będzie towarzyszył specjalny branding strefy startu i mety. Mamy nadzieje, że formuła GTNS będzie atrakcyjna dla naszych czołowych biegaczy i pojawią się oni nie tylko w Lądku-Zdroju, ale też na czeskich i słowackich trasach. Sama uczestnictwo w Golden Trail National Series powinno być dla biegaczy świetną przygodą”.

 

W tegorocznej edycji GTNS CZ-SK bardzo dobrze radziła sobie Natalia Tomasiak, która do samego końca rywalizowała o zwycięstwo w całym cyklu z Czeszką Magdą Horką. Na skutek uchybień regulaminu, Polka zajęła ostatecznie drugie miejsce, mimo, że zgromadziła taką samą liczbę punktów jak zwyciężczyni cyklu oraz wygrała finałowe zawody – Jesenicky Marathon, wyprzedzając Czeszkę o dobrych kilka minut. Marnym, ale zawsze pocieszeniem jest fakt, że przypadek Natalii Tomasiak pociągnął za sobą spore zmiany w regulaminie Golden Trail Series w roku 2020.

 

Więcej o całym cyklu Golden Trail Series przeczytacie na:

https://www.goldentrailseries.com/ oraz https://www.goldentrailseries.com/series/cze/


Natomiast więcej o biegu Golden Mountains Trail tutaj: http://dfbg.pl/

 

Źródło: informacja prasowa

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com