baner
 
 
 
 
baner
 
2006-12-30
 

Azjatycki Złoty Czekan

Na 4 dni, od 8 do 11 listopada Seul stał się stolicą „całej wspinaczkowej” Azji.


Przyznawana co roku nagroda Piolet d’Or za najwybitniejsze przejście w górach typu alpejskiego lub w górach wysokich co roku wzbudza coraz większe kontrowersje, ale równocześnie towarzyszy jej stale rosnące zainteresowanie. Kontrowersje, bo z roku na rok impreza staje się bardziej komercyjna, coraz częściej nagradzane przejścia odbiegają od początkowych założeń – wyróżniania przejść, które odbyły się w jak najczystszym stylu, najlepiej alpejskim, w małych zespołach lub solo, bez spitów oraz bez poręczy (po kilku „pomyłkach” przyznającej nagrodę kapituły, rok temu znów wrócono do tych pierwotnych wytycznych, nagradzając amerykański zespół w składzie Steve Hause i Vince Anderson za pokonanie ściany Rupal na Nanga Parbat (8125 metrów). Pomimo tego wszystkiego, nagroda – jak już wspomnieliśmy – staje się coraz bardziej popularna. Wynika to chyba z faktu, iż nasze środowisko, jak każde inne, lubi porównywać, oceniać i nagradzać. Nawet tak coś niewymiernego jak alpejskie i himalajskie wspinaczki.
W związku z powyższym, organizatorzy przyznawanej w Francji nagrody postanowili zorganizować azjatycką wersję tej imprezy. Na 4 dni, od 8 do 11 listopada Seul stał się stolicą „całej wspinaczkowej” Azji. Właśnie podczas tego swoistego festiwalu górskiego, zorganizowanego przez francuski „Montagnes Megazine”, koreański magazyn alpinistyczny „Men and Mountain” oraz włoską firmę Grivel przyznano Piolet d`Or Asia.

Do nagrody nominowano następujące przejścia:

– wytyczenie w stylu alpejskim nowej drogi na północno-wschodniej ścianie Manaslu (8163 m) przez dobrze znany nam kazachski zespół Denis Urubko i Siergiej Samojłow (GÓRY 145),
– poprowadzenie na północnej ścianie Broken Tooth na Alasce nowej drogi Before the Dawn (V 5.9 M6 AI4+, 1000 metrów) przez japoński zespół Katsutaka Yokoyama i Fumitaka Ichimura (GÓRY 144)
– oraz totalna niespodzianka, jaką jest praktycznie całkowicie nieznana na świecie informacja o wytyczeniu nowej samodzielnej drogi na północnej ścianie znajdującego się w Indiach Thalay Sagar (6904 m) przez koreański zespół Gu Eun Su i Yu Sang Beom.
 
Jak widać kapituła, w skład której weszli miedzy innymi: Walery Babanow (dwukrotny laureat „francuskiego” Złotego Czekana), Philippe Descamp (redaktor naczelny „Montagnes Magazine”), Tsunemichi Ikeda (dziennikarz najważniejszego japońskiego magazynu „Rock and Snow”,) oraz bardzo znany w Korei, wspinający się dziennikarz Im Duc Young, miała bardzo trudne zadanie. Po naradach zdecydowano, iż nagroda powędruje w ręce Kazachów. I jest to chyba słuszna decyzja, gdyż czy może być coś trudniejszego niż otwieranie w stylu alpejskim nowej, zawierającej duże trudności techniczne drogi na wysokości ośmiu tysięcy? Przypomnijmy, że to już drugie podobne stylowo przejście tej dwójki. Rok temu wytyczyli oni w stylu alpejskim nową drogę na Broad Peaku 8047 m, za co otrzymali nominację do nagrody „oryginalnego” Złotego Czekana.

11 (150) 2006

dg
 

 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com