baner
 
 
 
 
baner
 
2023-06-19
 

Anna Tybor – projekt Dream Line i zjazd z Broad Peaku

Anna Tybor jest już w Pakistanie – jako pierwsza kobieta na świecie chce wejść i zjechać na nartach z Broad Peaku (8051 m).

Anna i Tom Lafaille: fot. Piotr Drzastwa

 

Jesienią 2021 roku w ramach wyprawy #DreamLine Manaslu 8163 Anna Tybor zjechała z ósmego pod względem wysokości szczyt Ziemi, jej akcja odbywała bez użycia dodatkowego tlenu. Tym wyczynem wpisała się w kartach historii kobiecego himalaizmu. Dwa lata po zjeździe w Himalajach przyszedł czas na mroźne Karakorum, gdzie Polka właśnie rozpoczęła trekking przez lodowiec Baltoro.

 

Czy napędza mnie dokonywanie czegoś jako pierwsza kobieta w historii? To raczej miły dodatek, przede wszystkim chcę realizować swoje cele sportowe. Jestem bardzo dobrze przygotowana do wyprawy, mam za sobą udany sezon startów skialpinistycznych, trenuję każdego dnia od wielu lat. Czuję, że fizycznie i psychicznie mogę sprostać najtrudniejszym sportowym wyzwaniom. Dlatego projekt Dream Line ma swój dalszy ciąg. Po Himalajach Karakorum, po Manaslu Broad Peak. Góra szczególnie ważna dla Polaków. Wierzę, że zapiszę na niej kolejną kartę historii, ale przede wszystkim zrealizuję marzenie, aby móc potem myśleć o kolejnych szczytach i zjazdach z nich”. 

 

Na wyprawę #DreamLine Broad Peak 8051 Anna zabrała Toma Lafaille, francuskiego skialpinistę, mającego na swoim koncie najbardziej ekstremalne zjazdy w Alpach, syna Jean-Christophe Lafaille, jednego z najwybitniejszych francuskich himalaistów, który miał na koncie wejścia na 11 ośmiotysięczników, z czego 5 solowych. Tę historyczną próbę dokumentować będzie Piotr Drzastwa, fotograf, który towarzyszył już Ani w poprzedniej ekspedycji.

 

Anna Tybor podczas wyprawy na Manaslu: fot. Piotr Drzastwa

 

Tybor wyruszyła do Pakistanu 14 czerwca. Po 24 godzinach podróży i przesiadce w Stambule i Islamabadzie dotarła do Skardu w prowincji Gilgit-Baltistan. To stamtąd wyrusza właśnie na siedmiodniowy trekking w lodowiec Baltoro, który zbiega się z lodowcem Godwin-Austen w legendarnej Concordii. Miejsce to nazywane jest tzw. Salą Tronową Bogów, z bazami na pobliskie K2, Broad Peak i Gasherbrum IV. Cała akcja górska od basecampu będzie odbywać się bez pomocy Szerpów i dodatkowego tlenu. Podczas wspinania Anna Tybor będzie działać w parze z Tomem Lagaille, planują również wspólny atak szczytowy, który przewidziany jest na połowę lipca.

 

JEDNYM Z CELÓW JEST ZUPEŁNIE NOWA LINIA, DREAM LINE


W czasie oblężenia góry i zakładania kolejnych obozów Anna będzie dokładnie eksplorować masyw, pomocne będą również drony. Jeśli warunki śniegowe i pogodowe pozwolą, to Tybor chciałaby założyć nowy ślad na tej górze.

 

„Dream Line Broad Peak będzie moim drugim zetknięciem z ośmiotysięcznikiem. Wyciągnęłam sporo wniosków z poprzedniej wyprawy na Manaslu, więc mam nadzieję, że akcja górska w Karakorum będzie bardziej przewidywalna. Działać będę w parze, aby zminimalizować ryzyko, ale i dać sobie szansę na zjechanie z góry ciekawym wariantem. Nasz pobyt w Pakistanie potrwa aż 50 dni, dopiero na miejscu zobaczymy, jakie warunki na nas czekają, wykorzystamy ten czas na odpowiednią aklimatyzację i samodzielną eksplorację tego wyjątkowego miejsca. W zdobywaniu szczytu nie będziemy korzystać z żadnej pomocy z zewnątrz i nie bierzemy ze sobą butli tlenowych”.

 

„Bardzo duża niedostępność masywu oraz fakt, że teren jest kontrolowany przez wojsko powoduje, że jest to zdecydowanie większe wyzwanie logistyczne niż akcje w Himalajach. Przekłada się to również na koszty wyprawy. Dzięki wsparciu moich partnerów udało mi się zdobyć większą część kwoty, ale do powrotu z tarczą i bez długów brakuję jeszcze blisko 50 tys. złotych. Dlatego uruchomiłam zbiórkę publiczną, do wsparcia której zachęcam wszystkich, którzy chcieliby razem ze mną pisać tę historię! Zapraszam: https://zrzutka.pl/z/dreamline2023

 

W basecampie u podnóża K2 i Broad Peaku na wysokości  5100 metrów powinnam się znaleźć pod koniec tego tygodnia. Następnie rozpoczniemy nastepne etapy aklimatyzacji, samodzielnie zakładając kolejne obozy. Atak szczytowy planujemy na połowę lipca, tak aby ostatniego dnia miesiąca wrócić do kraju”.

 

Anna Tybor podczas wyprawy na Manaslu: fot. Piotr Drzastwa

 

Anna Tybor urodziła się w 1991 roku w Zakopanem, od kilkunastu lat jest reprezentantką kraju w skialpinizmie. Już w wieku 13 lat zdobyła pierwszy Puchar Polski, pięciokrotnie była mistrzynią kraju oraz zdobywała czołowe pozycje w Pucharze Świata i Mistrzostwach Świata. Startowała z sukcesami w zawodach Pierra Menta, Trofeo Mezzalama i Adamello Ski Raid. Wspinała się w Tatrach, Alpach i na Kaukazie. Weszła zimą na Kazbek, Piz Bernina. Zajęła drugie miejsce w zawodach Elbrus Race (bieg na Elbrus). Wbiegła również na szczyt Mont Blanc z Les Houches (osiągając wynik 6 godzin i 15 minut) i na Pik Lenina. W 2021 roku zdobyła i zjechała na nartach z Manaslu. Z wykształcenia jest architektem, biegle mówi w trzech językach obcych.

 

Partnerzy wyprawy Dream Line Broad Peak

Sponsor główny: BTR Systems

Sponsorzy: ZEW Niedzica S.A. Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, Millet, Budrem, Julbo, Revolt Energy , Sonik

Sponsorzy techniczni: Lyo Food, Scarpa, Dynastar, ATK, DJI

Patroni medialni: RMF FM, wspinanie.pl 24tp.pl, Tygodnik Podhalański, Magazyn GÓRY

 

Źródło: informacja prasowa

Zdjęcia: Piotr Drzastwa

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com