baner
 
 
 
 
baner
 
2015-06-15
 

Akademia Marmot – sylwetki zwycięzców poprzedniej edycji

Jakie pomysły wyprawowe narodziły się w głowach zeszłorocznych laureatów Akademii Marmot! Prezentujemy sylwetki zeszłorocznych zwycięzców.

Trwa druga edycja konkursu Akademia Marmot. Nadal można zgłaszać (do 21 czerwca) wyprawy w trzech kategoriach: Alpinizm, Podróże, Sport. W każdej z nich zostanie wyłoniony zwycięzca, który otrzyma od marki Marmot sprzęt o wartości 3000 zł.

Jakie pomysły wyprawowe narodziły się w głowach zeszłorocznych laureatów Akademii Marmot! Prezentujemy sylwetki zeszłorocznych zwycięzców.

Piotr Picheta - kategoria Alpinizm

W kategorii Alpinizm zwyciężył Piotr Picheta i organizowana przez niego wraz z Klubem Wysokogórskim z Krakowa pierwsza polska wyprawa eksploracyjna na Pik Kosmos w Kirgizji. Pik Kosmos (5940 m), zwany również Pikiem Schmidta, to drugi najwyższy po Piku Dankova szczyt w zachodnim Kokszał Tau. Zlokalizowany jest on w grani głównej pasma i z uwagi na znaczne trudności w dotarciu do jego podstawy stanowi poważny cel alpinistyczny. Trudności potęgują również: surowy klimat, brak okolicznych mieszkańców i silne zlodowacenie. Czy udało się osiągnąć cel?

 

Fot. arch. Piotr Picheta



Relacja z wyprawy
http://drytooling.com.pl/serwis/wyprawy/relacje-z-wypraw/7102-miejsce-absolutnego-oddalenia-pik-kosmos-2014



Łukasz Supergan - kategoria Podróże

Kolejnym zeszłorocznym zwycięzcą został Łukasz Supergan. Jego projekt wyprawy "Góry Ognia" czyli 2300 km pieszo przez pustynne Góry Zagros zyskał uznanie jury w kategorii Podróże.

Zagros to łańcuch górski w zachodnim Iranie, ciągnący się przez całą długość tego kraju. Liczący 1600 km długości i do 300 km szerokości, jest najbardziej rozległym obszarem gór pomiędzy Karpatami i Alpami w Europie a Hindukuszem w Afganistanie i Pakistanie. Celem wyprawy było samotne piesze przejście wzdłuż łańcucha Gór Zagros, na dystansie około 2300 km, przez całe terytorium Iranu, głównie w terenie pustynnym. Trudności to brak wody, dróg i ścieżek, osiedli ludzkich, temperatury sięgające 50 stopni Celsjusza, brak schronienia przed słońcem i wiatrem, a także szczyty w wielu miejscach przekraczające wysokość 4000 m i odległości pomiędzy miastami, wynoszące setki kilometrów.

 

Fot. arch. Łukasz Supergan



Wyprawa Łukasza zakończyła się powodzeniem. Jego relację można przeczytać na stronie:
http://www.lukaszsupergan.com/o-przejsciu-gor-zagros-refleksje-na-koniec-drogi/



Łukasz Pawłowski - kategoria Sport (Bieganie)

W pierwszej edycji konkursu Akademia Marmot w kategorii Bieganie nagrodzony został Łukasz Pawłowski i jego projekt GSB Ultra Trail czyli Główny Szlak Beskidzki na Biegowo.

Główny Czerwony Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnkowskiego to najdłuższy górski szlak w Polsce. Według różnych źródeł długość szlaku wynosi od 500 km do 519 km. Przedsięwzięcie udało się zrealizować! Łukasz wyruszył 14 września 2014 r. o godz. 5:08 z Wołosatego, a 20 września 2014 r. o godz. 19.15 dotarł do Ustronia. Łączny czas biegu to 158 godzin i 7 minut, długość trasy według zapisu z zegarka to 513 km, przewyższenie D+ 19476, D- 21769.

Łukasz Pawłowski od kilku lat biega górskie ultra maratony. Startował i trenował w wielu rejonach górskich w Polsce, Słowacji, Czechach, Niemczech i Francji. Brał udział w UTMB - biegu wokół Mont Blanc.
„Przez siedem dni moim domem były góry” – wspomina Łukasz. W trakcie biegu zmagał się z brakiem zaopatrzenia, błotem, słabym oznaczeniem szlaków oraz poczuł, jak można być bardzo blisko natury.

 

Fot. arch. Łukasz Pawłowski



Pełna relacja z tego przedsięwzięcia dostępna jest w linku poniżej:
http://www.vegerunners.pl/2014/09/2979/



Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń!

Akademia Marmot II z Piotrem Pustelnikiem
Termin przysyłania zgłoszeń: 10.05 – 21.06.2015 r.
Rozstrzygnięcie konkursu: 29.06.2015 r.
Zgłoszenia prosimy kierować na maila: akademia-marmota@ravenoutdoor.com

Regulamin i więcej informacji:
http://www.ceneria.pl/Akademia_Marmot_II_z_Piotrem_Pustelnikiem_konkurs_w_trzech_kategoriach,11259,950,0,1,I,informacje.html

 



KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com