baner
 
 
 
 
baner
 
 
 
2012-03-27
 

„Znikające” ubrania z wełny merino

Badania przeprowadzone w Nowej Zelandii pokazują, że na niemal całkowitą biodegradację ubranie z wełny merino potrzebuje tylko 9 miesięcy. Syntetyki w takim okresie nie rozkładają się w ogóle.
Oprócz znakomitych parametrów technicznych, to właśnie naturalne pochodzenie i brak negatywnego wpływu na środowisko decydują o rosnącej popularności odzieży outdoorowej z wełny merynosów.

Przeprowadzone w Nowej Zelandii badania wykazały, że 9 miesięcy to wystarczający okres czasu, żeby ubrania z wełny merino uległy biodegradacji. Taki wynik daje konsumentom kolejny powód do wybierania odzieży z merino, uzupełniając zalety ekologicznie pozyskiwanego materiału i jego świetnych parametrów technicznych. Wszystkie te cechy składają się na rosnącą popularność ubrań z merynosów, które Icebreaker produkuje już od 1994 r.

Wraz ze wzrostem świadomości i wymagań konsumentów, rośnie też ich zainteresowanie wpływem konkretnych produktów na środowisko naturalne. Te oczekiwania skłoniły nowozelandzkie zrzeszenie The New Zealand Merino Company do przeprowadzenia badań porównujących specyfikę biodegradacji tkanin syntetycznych i tkanin z wełny merino. Całe ubrania, jak i próbki tkanin, w tym baselayer Icebreakera, zostały zakopane w ziemi. Odkopywano je później po upływie odpowiedniego czasu, by ocenić stopień rozkładu na danym etapie badania. Wyniki okazały się zdecydowanie korzystne dla tkanin z wełny merino. Zaledwie po dwóch miesiącach straciła ona 36% swojej objętości, a po 9 miesiącach nawet 99% całej masy. Dla porównania, poliestrowe syntetyki nie rozłożyły się w ogóle w pełnym, dziewięciomiesięcznym okresie badania.

Maree Hamilton, ekspert ds. wyrobów tekstylnych z New Zealand Merino Company mówi:

Trend produkcji przyjaznych dla środowiska ubrań umacnia się na całym świecie. W dzisiejszym społeczeństwie, gdzie ludzie przywykli do kupowania i wyrzucania, biodegradowalność produktów zyskuje na znaczeniu. Troska producentów o środowisko, przejawiająca się m.in. w wykorzystaniu ekologicznych surowców, staje się ich istotną przewagą konkurencyjną.

Jak niewiele zostało z koszulki Icebreaker po 9 miesiącach w ziemi:

{http://youtu.be/u2dsG6P0QxE}

Aktywny rynek odzieży outdoorowej jest dla nas kluczowym segmentem. To właśnie jego klienci dokonują przemyślanych wyborów, zwracając uwagę jaki wpływ na środowisko ma ich styl życia. To ludzie, którzy żyją, pracują i odpoczywają w bliskim kontakcie z przyrodą. Wielu z nich miało już okazję przekonać się o walorach technicznych wełny merino. Ostatnie badania potwierdzają słuszność ich wyboru i przewagę merino nad syntetykami, które nie ulegają biodegradacji - dodała Hamilton.

Badanie zostało przeprowadzone w Nowej Zelandii przez New Zealand Merino Company, przy finansowym wsparciu Wool Research Organisation New Zeland.

 

Założona w 1994 r. firma Icebreaker jako pierwsza wprowadziła linie odzieży outdoorowej oparte całkowicie na wełnie owiec merynosów. W 1997 również jako pierwsza w świecie uruchomiła system bezpośredniego skupu surowca od hodowców. Dziś Icebreaker to ubrania do aktywności outdoorowych, sportów wyczynowych i odzież lifestylowa, od bielizny przez warstwy pośrednie po okrycia wierzchnie, skarpetki i akcesoria dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Siedziba Icebreakera mieści się w Wellington w Nowej Zelandii. Ubrania producenta sprzedawane są w ponad 3000 sklepów w 43 krajach świata.

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com