baner
 
 
 
 
baner
 
2013-02-20
 

XI MBO wyniki szczegółowe

„Ściana Wiecznego Deszczu” w Dolinie Wielickiej po słowackiej stronie stała się miejscem zmagań zawodników XI Memoriału Bartka Olszańskiego. Brak wiatru i temperatura powietrza około 0 stopni, stworzyły komfortowe warunki dla osób startujących. Pierwszego dnia zawodów chmury wisiały nisko, za to przez całą niedzielę po niebie wędrowało słońce.
Witajcie !

Dzięki Bogu - i wierzę, że również mojemu Bartkowi - XI Memoriał przebiegł szczęśliwie i co najważniejsze - bezpiecznie, cieszę się, że mimo różnych trudności, miejsce Memoriału okazało się atrakcyjne dla wszystkich wspinaczy, a atmosfera zawodów zrekompensowała niedogodności. Dziękuję Wam serdecznie za udział i ducha walki.

Marta Olszańska


 

Ściana Wiecznego Deszczu – widoczna jest na fotografii – poniżej Wielickiej Baszty, na polach śnieżnych – patrząc na zdjęcie na godz. 7. Widać wiszące sople. Fot. Marcin Nowogródzki

W XI MBO wzięło udział 33 zawodników (7 kobiet i 26 mężczyzn), w wieku od 22 do 50 lat. Najmłodsza osoba towarzysząca liczyła sobie zaledwie 8 miesięcy i dzielnie dopingowała rodziców. Uczestnicy przyjechali z całej Polski, a naszych gospodarzy reprezentował jeden zawodnik.

Drogi wspinaczkowe na „Ścianie Wiecznego Deszczu” przygotowano specjalnie na MBO, zimą w latach 2009 i 2010. Upłynęły jednak 3 lata zanim zorganizowanie MBO w Dolinie Wielickiej stało się realne. Autorami dróg są zaprzyjaźnieni z MBO zawodowi ratownicy z Horskiej Zachrannej Służby (HZS)– Tony Suchy i Jano Korenko. Jano wraz z Erikiem Rabatinem zabezpieczali XI MBO pod względem medycznym. Przyjaciołom z HZS należą się serdecznie podziękowania za czas i pracę jaką włożyli w przygotowanie sektora wspinaczkowego i za zapewnienie bezpieczeństwa.

„Ściana Wiecznego Deszczu” oferuje drogi o długości od kilku do dwudziestu dwóch metrów i trudnościach od M6+ do M9+/10-. Wszystkie są przewieszone. Zaskoczenie na twarzach zawodników mówiło samo za siebie. Podczas XI MBO zawodnicy wspinali się po czterech drogach, na których mogli zdobyć maksymalnie 36 punktów – zgodnie z topo zamieszczonym na http://www.tatry.nfo.sk/lady.php?lad=6:Velická-dolina:43b:

1) Kombinacja dróg nr 1 – Paraganova i 2 Lokrova, M7-, maksymalna liczba punktów 9, limit czasu 12 min. Drogę ukończyło dziesięciu zawodników, wśród których była jedna kobieta – Magda Waluszek-Nowak.

2) Droga nr 4 – Nekonecny Pribeh, M7+/VIII-, maksymalna liczba punktów 12, limit czasu 15 min. Drogę ukończył jedynie Marcin Nowogródzki, to był dziewiąty start Marcina w MBO. Łukaszowi Nowakowi, Damianowi Granowskiemu, Józkowi Soszyńskiemu, Leszkowi Iwanowi i Karolowi Dąbrowskiemu zabrakło jednej wpinki do ukończenia drogi.

3) Droga nr 6 – Kolenacky, M7+, maksymalna liczba punktów 8, limit czasu 15 min. Droga sprawiła najwięcej trudności wszystkim zawodnikom, nikt jej nie ukończył. Damian Granowski i Łukasz Nowak zdobyli na niej po 5 punktów. Droga oferowała ciąg trudności, z wymagającymi ruchami w poziomym okapie na starcie. Po przystawieniu się do niej kilku pierwszych zawodników urwała się jedna krawądka, co najprawdopodobniej spowodowało wzrost trudności powyżej M7+.

4) Droga nr 7 – Test, M6+, maksymalna liczba punktów 7, limit czasu 12 min. Drogę ukończyło czternastu zawodników, wśród pań Ilona Gawęda i Magda Waluszek - Nowak.
 


 

Małgorzata Jurewicz. Fot. Marcin Nowogródzki

Wspinanie zawodników na drogach nr 4 i 6 zostało poprzedzone przejściem każdej z nich przez Jana Korenko, tak aby uczestnicy XI MBO mogli zobaczyć stosowane patenty.

Olbrzymim zapałem do wspinania wykazał się Przemek „Klenio” Klentak, który ruszył jako pierwszy na memoriałowe drogi, wtórowała mu Magda Waluszek – Nowak twierdząc: „Jak jest 6+, to muszą być duże chwyty i stopnie i trzeba łoić”. Klenio za ducha walki otrzymał specjalne wyróżnienie.

Sceneria wokół „Ściany Wiecznego Deszczu” pobudzała wyobraźnię, Wielicka Baszta, lodospady, chmury, słońce i pewien charakterystyczny moment pojawiający się na każdym Memoriale, gdy bez względu na pogodę przez chwilę z nieba spadają drobniutkie płatki śniegu.

- To znak od Bartka, że jest tutaj z nami – mówi Mama Bartka Marta Olszańska.

XI edycja MBO miała specjalnego gościa niespodziankę - Janusz Gołąb należący do legendarnego „Dream Team” (Staszek Piecuch, Jacek Fluder) podczas sobotniej imprezy opowiadał o swoich doświadczeniach z poważnych wspinaczek na wielkich ścianach i zdobywaniu Himalajów zimą. Snuł opowieści o poprowadzeniu nowej drogi na Wschodniej Ścianie Kedar Dom i o wejściu zimą na Gasherbrum. Spotkanie z Januszem było bardzo żywe, ze strony uczestników XI MBO padało wiele pytań.

Cieszy to, że na Memoriale Bartka w tym roku pojawiło się sporo nowych osób, większość brała udział drugi bądź trzeci raz. Z weteranów przyjechali: Magda Waluszek – Nowak, Iwona Soczyńska, Tomek Lewandowski (7 start), Marcin Nowogródzki (dziewiąty start w MBO ). Szkoda, że nie wystartował żaden reprezentant TOPR, a cieszy fakt, że inni, którzy przyjeżdżali na Memoriał nadal są aktywni w górach. Przed Memoriałem docierały maile z pozdrowieniami z Indii, Kambodży, a niejeden z nas śledzi losy Artura Małka na Broad Peaku.
 


 

 
Łukasz Nowak. Fot. Marcin Nowogródzki
 

Poniżej znajdziecie szczegółowe wyniki z punktacją. W przypadku pierwszego i drugiego miejsca mężczyzn o miejscu na pudle zadecydował czas, bowiem Damian Granowski i Łukasz Nowak zdobyli identyczną liczbę punktów 32. Damian był szybszy o 10 min od Łukasza. Podobna sytuacja dotyczy trzeciego, czwartego i piątego miejsca – zawodnicy zdobyli po 31 punktów. Leszek Iwan, który zajął 3 miejsce był szybszy o prawie 4 minuty od Karola „Hermana” Dąbrowskiego i ponad 7 minut od Józka Soszyńskiego.

Wśród Pań czas o miejscu na podium zadecydował w przypadku piątego miejsca, gdzie różnica między Darią Krynicką a Iwoną Soczyńską była niewielka –kilkanaście sekund.

Niebawem zapraszamy do galerii XI MBO na stronie www.memorialbartka.com.
 
Grzegorz Mikowski
 
Wyniki szczegółowe
Panie:
1) Magdalena Waluszek-Nowak 25 pkt., KS Korona
2) Małgorzata Jurewicz 19 pkt., KW Olsztyn
3) Joanna Klimas 17 pkt., KW Kraków
4) Ilona Gawęda 14 pkt., KW Kraków
5) Dorota Kościańczuk 13 pkt., Akademicki Klub Wspinaczkowy Kotłownia
6) Daria Krynicka 12 pkt., czas 14, 55 min., WKW Wrocław, KKW Zawrat
7) Iwona Soczyńska 12pkt., czas 15,01 min., KW Warszawa
 
Panowie:
1. Damian Granowski 32 pkt., czas 26,2 min., KW Kraków, drytooling.com.pl
2. Łukasz Nowak 32 pkt., czas 36,34 min., niezrzeszony
3 Leszek Iwan 31pkt., czas 26,15 min., KW Warszawa
4 Karol Dąbrowski., 31 pkt., czas 29,52 min., ŚKA
5 Józef Soszyński 31 pkt., czas 33,32 min., KW Trójmiasto
6 Tomasz Burdzanowski 27 pkt., Akademicki Klub Wspinaczkowy Kotłownia
7 Marcin Nowogródzki 25 pkt., UKA Warszawa
8 Maciej Ostrowski 23 pkt., KW Warszawa
9 Michał Szymik 22 pkt. 20,26 min., niezrzeszony
10 Przemek Klentak 22 pkt., czas 27, 47 min., KW Warszawa
11 Tomasz Lewandowski 21 pkt., czas 18,40 min., KW Kraków
12 Mariusz Mucha 21 pkt., czas 24,30 min., STJ KW Kraków
13 Mariusz Lange 21 pkt., czas 28,26 min., KW Katowice
14 Jacek Krynicki 20 pkt., czas 16,27 min., WKW Wrocław, KKW Zawrat
15 Bartłomiej Klimas 20 pkt., czas 29,29 min., KW Kraków
16 Łukasz Maciejewski 19 pkt., czas 20,16 min., KW Warszawa
17 Filip Filar 19 pkt., czas 20,27 min., Speleoklub Tatrzański
18 Paweł Kos 18 pkt., KW Toruń
19 Hubert Cieplak 13 pkt., czas 10,44 min., KW Kraków; UKA
20 Maciej Chmielecki 13 pkt., czas 16,10 min., KW Kraków
21 Michał Parczewski 11 pkt., Speleoklub Tatrzański
22 Krystian Bąk 10 pkt., czas 12,6 min., Niezrzeszony
23 Peter Bugań 10 pkt., czas 13,4 min., HO TJ Sokol
24 Dariusz Lipiński 9 pkt., KKW Zawrat
25 Jakub Olszewski 8 pkt., czas 5,46 min., Warszawa
26 Ryszard Grzywa 8 pkt., czas 9,55 min., KW Kraków
 
Serdecznie podziękowania dla firm i osób, przy których wsparciu XI Memoriał Bartka się odbył:
TOPR
Horska Zachranna Sluzba
Yeti
Krzysztof Stańczyk Firma Budowlana
AMC
Mammut sklep firmowy Zakopane
E-pamir
TPN
Evelet
Koło Przewodników Tatrzańskich im. M. Sieczki w Krakowie
Hotel Śląski Dom
Wawel SA
Piotr Pabin
Pracownia Witraży – Krzysztof Paczka i Andrzej Cwilewicz
Firma „Kurczak”
„Karpie & Knysak” – Piekarnia
Cukiernia Samanta
Dalikatesy Alma
Slackline
 
Patronat medialny:
Wspinanie.pl
GÓRY – Górski Magazyn Sportowy /  Goryonline.com
Nieznanetatry.com
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com