baner
 
 
 
 
baner
 

X Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem

W dniach 11 - 13 czerwca 2021 r. odbędzie się Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem. Pasjonaci tej dyscypliny sportu w ciągu trzech dni będą mogli zmierzyć się z trzema zróżnicowanymi pod względem dystansu i stopnia trudności trasami prowadzącymi pięknymi tatrzańskimi szlakami.

11 czerwca – XIII Bieg Sokoła – 15,6 km

12 czerwca – XIII Bieg im. dh. Franciszka Marduły – 29,1 km

13 czerwca – XI Bieg im. Wł. hr. Zamoyskiego – 10,0 km

 

To już dziesiąta edycja tego wyjątkowego wydarzenia organizowanego przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem. Jednak po Tatrach z „Sokołem” biegamy już dwanaście lat, a sama historia zawodów i Towarzystwa Gimnastycznego sięga przełomu XIX i XX wieku.

 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat wszystkie trzy biegi, które początkowo były niewielkimi kameralnymi imprezami organizowanymi przez pasjonatów dla pasjonatów, znacznie się rozrastały się, ciągle ewoluując i podnosząc swoją rangę. W tym czasie rozwijały się także i rozpowszechniały w Polsce biegi górskie jako dyscyplina sportowa. Obecnie Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem odbywa się co roku na przełomie maja i czerwca. W jego ramach w ciągu trzech dni rozgrywany jest Bieg Sokoła na dystansie około 15 km, Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km oraz Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 32 km i z deniwelacją 2218 m będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce. Dodatkowym wyzwaniem dla najwytrwalszych zawodników, którzy ukończą wszystkie trzy biegi, jest co roku rywalizacja w kategorii Grand Prix Sokoła.

 

Biegi te ze względu na umiejscowienie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, są ambitne i niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno najlepszych zawodowców jaki i amatorów. Bogatą historię biegów tworzą przede wszystkim niezwykli zawodnicy i ich oszałamiające wyniki. Co roku rywalizacja między czołówką, ich pasjonująca walka z czasem i warunkami na trasie, wzbudza zainteresowanie i podziw kibiców, mediów oraz całego środowiska związanego z tą dyscypliną.

 

Serdecznie zapraszamy kibiców na trasy wszystkich biegów, a także mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy chcą jeszcze podjąć wyzwanie i rozpocząć swoją przygodę z biegami górskimi. Są jeszcze wolne miejsca na Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego. Warto spróbować, by samemu napisać swoją własną kartę historii Weekendu Biegowego z Sokołem. Zapisy na stronie bgtimesport.pl.  

 

UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa, z uwagi na zalegający w wyższych partiach gór śnieg, trasa została zmieniona i ominie w tym roku Karb i Przełęcz Świnicką, obejmując dystans 29,1 km i przewyższenie 1885 metrów. 

 

PROGRAM

10.06.2021 r. (czwartek)

17.00 – 20.00 wydawanie numerów startowych (Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5)

ok. 18.00 złożenie kwiatów pod pomnikiem dh. Franciszka Marduły (przed Kinem Sokół)

 

11.06.2021 r. (piątek)

15.00-15.45 wydawanie numerów startowych (Kuźnice)

16.00 start Biegu Sokoła (Kuźnice)

Trasa: Kużnice - Kalatówki - Ścieżka nad Reglami - Dolina Białego - Droga pod Reglami - Dolina Strążyska - Czerwona Przełęcz - Ścieżka nad Reglami - Kalatówki - Kuźnice

ok. 20.00 uroczyste zakończenie biegu i wręczenie nagród (Kino Sokół, ul. Orkana 2)

17.00 - 21.00 wydawanie numerów startowych (Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5)

 

12.06.2021 r. (sobota)

7.00 – start Wysokogórskiego Biegu im dh Franciszka Marduły (Park Miejski)

Trasa: Park Miejski - Krupówki - Kuźnice tama - Nosal - Przełęcz Nosalowa - Kuźnice - Dolina Jaworzynki - Przełęcz między Kopami - Murowaniec - Przełęcz Liliowe - Beskid - Kasprowy Wierch - Kuźnice - Kalatówki - Ścieżka nad Reglami - Dolina Białego - Park Miejski

ok. 15.00 – uroczyste zakończenie biegu i wręczenie nagród (Kino Sokół, ul. Orkana 2)

18.00 - 19.00 – wydawanie numerów startowych (Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5)

 

13.06.2021 r. (niedziela)

7.30 start Biegu im. Władysława hr. Zamoyskiego (Palenica Białczańska)

Trasa: Palenica Białczańska - Morskie Oko

ok. 9.30 złożenie  kwiatów pod tablicą upamiętniającą 100-lecie zakończenia sporu o Morskie Oko

ok. 13.00 uroczyste zakończenie biegu i wręczenie nagród (Kino Sokół, ul. Orkana 2)

 

 

PATRONAT HONOROWY:  

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Starosta Tatrzański Piotr Bąk 

 

SPONSOR GŁÓWNY: 

Dynafit

 

PARTNERZY: 

4MOVE - Pakfol - HRMS Invest - Zakopiańskie Centrum Kultury - Berdax - Peak Point - Drukarnia Zakopane Krupówki 41D -  Kasprowy Wierch - Schronisko PTTK Murowaniec - Schronisko PTTK Morskie Oko - Społem Zakopane - Intersport - RabPlast – Opel Marimex - Yurta Bar - Karczma Polany – Cukiernia Podwórko -Tryumf - Kino Sokół – Polskie Tatry S.A. - TESKO - Skyrunning Polska 

 

PATRONI MEDIALNI: 

Polskie Radio - TVP 3 Kraków - Radio Kraków – Gość Niedzielny - Tygodnik Podhalański - Tygodnik Podhalański TV - Podhale24.pl - Watra.pl - Biegigorskie.pl – Podhale-sport.pl – Sportowepodhale.pl

 

ORGANIZATOR:  

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem 

  • Dofinansowano ze środków Fundacji Zakłady Kórnickie
  • O bezpieczeństwo dba Lotos Oil

Więcej informacji:  
biegisokole.pl

www.facebook.com/Zakopianski.Weekend.Biegowy.z.Sokolem  

 

 

Bieg przełajowy zorganizowany w 1931 roku na dystansie 3700 metrów

 

Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem… z historią w tle

Co roku w czerwcu odbywa się Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem. Pasjonaci tej dyscypliny sportu w ciągu trzech dni mogą zmierzyć się z trzema zróżnicowanymi pod względem dystansu i stopnia trudności trasami prowadzącymi pięknymi tatrzańskimi szlakami. W 2019 roku odbyła się dziewiąta edycja tego wyjątkowego wydarzenia organizowanego przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem. W 2020 roku, ze względu na trwającą pandemię, zawody niestety nie mogły się odbyć. Jubileuszowa dziesiąta edycja odbędzie się więc w terminie 11-13 czerwca 2021 roku. Jednak po Tatrach z „Sokołem” biegamy już dwanaście lat, a sama historia zawodów i Towarzystwa Gimnastycznego sięga przełomu XIX i XX wieku.

 

W 2019 roku zakopiański Sokół obchodził 125-lecie istnienia. Gniazdo powstało w 1894 roku. Zawsze odgrywało ważną rolę w dziejach Zakopanego i skupiało wybitnych jego mieszkańców, takich jak hrabia Władysław Zamoyski, Wenanty Piasecki, Leonard Zwoliński, Walery Eljasz-Radzikowski, Stanisław Eljasz-Radzikowski, Andrzej Chramiec, Stanisław Barabasz, Jan Kasprowicz, Henryk Schabenbeck.

 

W 1925 roku członkowie „Sokoła”, na czele z ówczesnym kierownikiem sportowym Stanisławem Zdybem, zorganizowali pierwszy w Tatrach i w Polsce bieg górski. Odbył się on na dystansie 25 km i z ponad tysiącmetrowym przewyższeniem, a nazwany został „Chodem Tatrzańskim”. Ta nowatorska idea nie doczekała się od razu kontynuacji, ale sekcja lekkoatletyczna Sokoła organizowała biegi na terenie Zakopanego. Przykładem jest uwieczniony na zdjęciu bieg przełajowy zorganizowany w 1931 roku w dniu obchodów Święta 3 Maja na dystansie 3700 m. Start i meta zlokalizowane były przed hotelem „Morskie Oko” przy ul. Krupówki. Obecnie jest to miejsce ostrego startu Biegu Marduły.

 

Natomiast Tatry jeszcze przed II wojną światową były miejscem trudnych biegowych treningów organizowanych przez druha Franciszka Mardułę (1909 – 2007) – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, od 1927 roku członka Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem i późniejszego jego prezesa. Do tych właśnie treningów nawiązuje trasa upamiętniającego tę niezwykłą postać wysokogórskiego biegu. Jego pierwsza edycja odbyła się we wrześniu 2008 roku. Wzięło w niej udział 77 zawodników i zawodniczek z całej Polski. Trasa o długości 21 km i 1250 m przewyższenia wiodła spod Kina „Sokół” w centrum Zakopanego na Nosal, a następnie przez Dolinę Jaworzynki, Przełęcz Między Kopami i Halę Gąsienicową do Kuźnic i na Kalatówki. Miał na niej znaleźć się także Kasprowy Wierch, ale opady śniegu w wyższych partiach gór zmusiły organizatorów do zmiany planów. W 2011 roku organizatorzy zdecydowali się zmienić termin biegu na początek czerwca, a także połączyć kilka imprez biegowych w jedną całość nazwaną „Zakopiańskim Weekendem Biegowym z Sokołem”. W kolejnych latach Bieg Marduły został wydłużony do 32 km, a jego meta usytuowana w centrum miasta – w Parku Miejskim lub na Placu Niepodległości.

 

Z kolei Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego po raz pierwszy zorganizowano w czerwcu 2009 roku w ramach obchodów 120. rocznicy nabycia dóbr zakopiańskich przez hr. Władysława Zamoyskiego. Trasa prowadziła wówczas z Palenicy Białczańskiej do Kuźnic i liczyła 21 km. Kolejna edycja biegu odbyła się dopiero w 2011 r. w ramach „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem”. Zmieniono i skrócono wówczas trasę, której długość od tamtej pory wynosi 10 km i prowadzi z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Natomiast Bieg Sokoła od 2013 roku zastąpił dotychczasową trasę amatorską Biegu im. dh. Franciszka Marduły o długości 7,5 km. Od tamtej pory organizowany jest pierwszego dnia „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” w nieco zmienionej formule na dystansie 15,6 km w trudniejszym technicznie terenie.

 

W ciągu kilkunastu lat wszystkie trzy biegi, które początkowo były niewielkimi kameralnymi imprezami organizowanymi przez pasjonatów dla pasjonatów, znacznie się rozrastały, ciągle ewoluując i podnosząc swoją rangę. W tym czasie rozwijały się także i rozpowszechniały w Polsce biegi górskie jako dyscyplina sportowa. Obecnie „Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem” odbywa się co roku na przełomie maja i czerwca. W jego ramach w ciągu trzech dni rozgrywany jest Bieg Sokoła na dystansie ok. 15 km, Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km oraz Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 32 km i z deniwelacją 2218 m - będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce. Dodatkowym wyzwaniem dla najwytrwalszych zawodników, którzy ukończą wszystkie trzy biegi, jest co roku rywalizacja w Grand Prix Sokoła.

 

Biegi te ze względu na umiejscowienie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, są ambitne i niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno najlepszych zawodowców jaki i amatorów, a także licznych kibiców. Były także wielokrotnie nagradzane przez największe portale biegowe i cieszą się stałym zainteresowaniem wśród biegaczy z całej Polski i zagranicy.

 

Bogatą historię biegów tworzą przede wszystkim niezwykli zawodnicy i ich oszałamiające wyniki. Co roku rywalizacja między czołówką zawodników, ich pasjonująca walka z czasem i warunkami na trasie, wzbudza zainteresowanie i podziw kibiców, mediów oraz całego środowiska związanego z tą dyscypliną. Najwięcej emocji wywołuje oczywiście Bieg im. dh. Franciszka Marduły, który znalazł się w gronie najwyżej punktowanych biegów Ligi Biegów Górskich i posiada kategorię M (mistrzowską). Z pewnością od drugiej edycji biegu złotymi zgłoskami zapisał się jego dziewięciokrotny zwycięzca – Marcin Świerc. Jedynie w 2017 roku tytuł mistrza odebrał mu Bartłomiej Przedwojewski, bijąc rekord trasy z czasem 2h 55min, a w 2019 roku Krzysztof Bodurka. Wśród kobiet aż pięć zwycięstw na swoim koncie ma Anna Celińska.

 

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem pragnie poprzez organizację tych wydarzeń upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele - zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem.

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com