baner
 
 
 
 
baner
 
2011-07-21
 

Swastyka, czyli "krzyżyk niespodziany"

Pod Małym Kościelcem w kamieniu wyryty jest napis „Mieczysław Karłowicz. Tu zginął porwany śnieżną lawiną d. 8 lutego 1909 Non Omnis Moriar”. Poniżej napisu swastyka, symbol kojarzony przede wszystkim z III Rzeszą. To ma się zmienić.
W schronisku Murowaniec 21 lipca zostanie umieszczona tablica informująca o Kamieniu Karłowicza ufundowana przez Ninę i Aleksandra Woronieckich – mieszkających w Paryżu miłośników muzyki polskiego kompozytora i dyrygenta. Ma wyjaśnić turystom znaczenie symbolu.

- Często niedoinformowani turyści kojarzą Kamień Karłowicza z hitlerowskim symbolem, nie wiedząc o tragicznej śmierci wybitnego kompozytora w tym miejscu, ani o pochodzeniu i pierwotnym sensie prastarego znaku swastyki - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Angelika Pawlikowska ze Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.


Pomnik na miejscu śmierci Karłowicza

A swastyka jest symbolem znanym na całym świecie. W hinduizmie jest uznawana za symbol Ganapatiego – bóstwa o ludzkiej postaci z głową słonia. Znana jest również wśród Słowian.  Na Podhalu swastyka nazywana jest „krzyżykiem niespodzianym”,  jest symbolem słońca, chroniącym  przed „złymi mocami”.
Swastyka była też ulubionym przez Karłowicza znakiem  – stąd też umieszczenie jej na głazie w miejscu śmierci artysty.

Mieczysław Karłowicz jest ważną postacią dla Tatr. Wspólnie z Mariuszem Zaruskim rozpoczął w 1908 r. prace nad powołaniem stowarzyszenia niosącego pomoc w górach. Był również fotografem – fotografował góry. Zdjęcia są w posiadaniu Muzeum Narodowego w Krakowie.
I oczywiście taternikiem.


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com