baner
 
 
 
 
baner
 
2011-08-04
 

Sokoliki - Highline Topo

Tych, którzy pną się w pionie, oraz spragnionych wrażeń na „wysokim slackline” zapraszam w Sokoliki.
Dla niezorientowanych wyjaśniam – Sokoliki to granitowy rejon wspinaczkowy położony w Górach Sokolich, niedaleko Jeleniej Góry. Jest on dość silnie wyeksplorowany wspinaczkowo, a wszystkie narzucające się miejsca na highline zostały już pokonane. Kto wie jednak, co się kryje w okolicznych lasach? Możliwe, że nowe linie ciągle czekają na pierwsze przejścia. Nie zapominajmy również o potencjale zmagazynowanym w pobliskich Rudawach.


Autor podczas II przejścia "Wide Space" Highline. Fot. arch. Faith Dickey

Jest to miejsce szczególne dla polskiej historii slackline, a nade wszystko highline. W 2006 roku, dokładnie 20 maja, w okolicach formacji Dużego i Małego Sokolika odbyły się pierwsze polskie zawody slackline „Slackline Masters”, zorganizowane przez Jana Mieczkowskiego. Pomiędzy Dużym i Małym Sokolikiem została rozpięta taśma. Był to pierwszy highline w Polsce. Ze względu na sześciometrową długość ochrzczono go nazwą Little Boy i wówczas pokonała ją tylko jedna osoba. Prawie dwa lata później ten pionierski highline doczekał się pierwszych powtórzeń.


Damian Czernak podczas prób na Highline. Fot. Jan Gałek

Ze względów osobistych jest to dla mnie rejon wyjątkowy. W Sokolikach zacząłem się wspinać i pokonałem pierwsze taśmy na wysokości. Na przestrzeni kolejnych kilku lat wytyczyłem tam pozostałe cztery linie. Pomimo nieznacznej względnej wysokości (do 30 metrów) sokolikowych highline, zachęcam gorąco do powtórzeń. Nie dajmy się jednak oszukać: wszystkie pięć propozycji znajduje się na topie lub zboczach wzgórza Sokolik (623 m n.p.m.), oferując dość znaczną ekspozycję. Mam nadzieję, że przedstawiony poniżej highline-przewodnik będzie pomocnym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych.


"Tejpowanie" z użyciem plastra. Fot. Bartek Kowal

1) Little Boy Highline [DŁUGOŚĆ: 6 m, WYSOKOŚĆ: 30 m]

Do budowy stanowiska na Sokoliku Dużym wykorzystać należy „zjazdówkę” od drogi Arka Noego. Na topie formacji znajduje się punkt widokowy, do którego prowadzą schody, więc umiejętności wspinaczkowe nie są konieczne. Nasz „back-up” (zabezpieczenie) najlepiej jest wpiąć do podstawy platformy widokowej.

Po stronie przeciwnej (Sokolik Mały) jako stanowiska należy użyć dużego bloku skalnego (przydatne długie pętle/zawiesia taśmowe). Głaz stanowiskowy znajduje się około półtora metra od krawędzi, dzięki czemu łatwo jest wpiąć system naciągowy oraz napiąć taśmę. Pamiętajmy o pancernym osłonięciu elementów highline znajdujących się nad skalną krawędzią! Prawdopodobnie najszybszą i najłatwiejszą opcją wspięcia się do stanu pod highline jest droga Kroczek (V+, TD). Little Boy to doskonały highline dla początkujących oraz plac zabaw dla zaawansowanych oferujący przepiękną ekspozycję.


Przygotowanie przed obijaniem stanowiska na Małym Sokoliku. Fot. Tomek Ostrowski

Przejścia:
1. Jan Gałek (20.05.2006 r.) OS/OW,
2. Damian Czermak (11.05.2008 r.) OS-FM,
3. Jarek Liwacz (11.05.2008 r.) OW.

Dalszą część artykułu znajdziecie w GÓRACH, nr 4 (203) kwiecień 2011.

Autor: Jan Gałek
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com