baner
 
 
 
 
baner
 

Skały w Rudzie odsłonięte

Pomniki przyrody – tzw. „Skały w Rudzie” znajdujące się nad Zalewem Brodzkim są dużą atrakcją turystyczną. Gmina Brody  pomnożyła te walory dzięki oczyszczeniu terenu i odsłonięciu bloków skalnych.  Teraz są one łatwiej dostępne i widoczne z daleka. Planowane są tu dalsze inwestycje, żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić to miejsce.


Koło skał przeprowadzono sanitarne cięcie drzewostanu, wyeksponowano najciekawsze i największe drzewa. Zanim uporządkowano teren o powierzchni ok. 1000 m2, gmina starała się przejąć działki wraz z okazałymi blokami skalnymi. Właściciele gruntów poparli koncepcję pani wójt. Chcieli przyczynić się do uatrakcyjnienia skałek i odsprzedali gminie działki po bardzo korzystnej cenie.


„Moim celem jest doprowadzenie tej okolicy do rozkwitu. Planuję wykonać iluminację skał,  wybudować ścieżki spacerowe, tablice informacyjne, kosze na śmieci, ławki, wiatę turystyczną oraz wykonać nasadzenia drzew. Chciałabym, żeby powstał tu park linowy” – podsumowuje Marzena Bernat Wójt Gminy Brody.


Uporządkowanie terenu wokół skałek jest kontynuacją planu mającego na celu stworzenie ciekawego miejsca wypoczynku dla mieszkańców i turystów. W poprzednim roku posprzątano teren nad zalewem i wycięto część drzew i krzewów wokół innej grupy skał znajdującej się przy boisku do piłki plażowej. 

 

 

 

 

Pomnik przyrody „Skały w Rudzie” to trzy grupy głazów z piaskowca dolnotriasowego.  Oglądać tu można m. in. monolityczną basztę o wysokich, pionowych ścianach oraz ośmiometrowe urwisko z półką skalną i niszą u podstawy. Ciekawe formy przyjmują drzewa rosnące na skałach np. brzoza, z korzenia której wyrastają cztery pnie. Z drzewem tym związana jest legenda. Podobno każda panna, która tu usiądzie, na pewno znajdzie dobrego męża. Warto zwrócić uwagę też na dużą skałę z rosnącymi na niej dwoma dębami. Wygląda to jakby korzenie próbowały rozsadzić głaz.


Lokalizacja miejsca: https://www.google.pl/maps/dir//51.0062871,21.1686223/@51.0060316,21.1702462,343m/data=!3m1!1e3


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
szopa
@Xman - w sumie masz rację z Brodami. Ta nazwa dużo bardziej popularna jest w środowisku. Ale wygląda na to że poprawna to Skały w Rudzie:-) Ale Adamów to zupełnie inny rejon.
Xman
To chyba jednak powinno być podpisane Brody iłżeckie. Często też funkcjonuje jako Adamów - warto o tym wspomnieć bo skały w Rudzie nie każdy skojarzy:)

 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com