baner
 
 
 
 
baner
 
2008-07-10
 

Północna ściana Teng Kang Poche pokonana

Simon Anthamatten i Ueli Steck jako cel „aklimatyzacyjny” wybrali dziewiczą, północną ścianę, słynnego, leżącego w Dolinie Khumbu szczytu Teng Kang Poche.

Zamieszczone w ostatnim numerze GÓR podsumowanie sezonu w Canadian Rockies prawie w całości zdominował zespół w składzie Simon Anthamatten i Ueli Steck.

Jak się okazało, panom tak dobrze się razem współpracowało, że na wiosnę wybrali się wspólnie w Himalaje w celu wytyczenia nowej drogi na południowej ścianie Annapurny. Jak wszyscy pamiętamy, ściana ta był celem zeszłorocznej solowej wyprawy Stecka, podczas to której cudem przeżył on ponad trzystumetrowy upadek stromym lodowo-śnieżnym zboczem.
Jako cel „aklimatyzacyjny” Szwajcarzy wybrali dziewiczą, północną ścianę, słynnego, leżącego w Dolinie Khumbu szczytu Teng Kang Poche (około 6487 m). Doborowy zespół pokonał ponad dwukilometrową ścianę w czasie wspinaczki w stylu alpejskim. Była to druga próba Szwajcarów na tej drodze i zabrała ona cztery dni akcji z obozu do obozu (21-24 kwietnia). Nowość otrzymała nazwę Checkmate i została wyceniona na VI M7+ (M6+ A0) 85°, 2000 m.


Simon na fragmencie lodowym 6 000 m. Fot. Ueli Steck



Wydaje nam się (tak jak i tym wszystkim, którzy widzieli tę ścianę choćby na zdjęciach), że mamy do czynienia z jedną z najważniejszych wspinaczek w górach najwyższych w ostatnim czasie.

Teng Kang Poche został zdobyty po raz pierwszy bardzo późno, bo w połowie lat 80. (wspinaczka ta odbyła się bez pozwolenia). Oficjalnie szczyt został udostępniony dopiero w 2002 roku. Mityczna i imponująca północna ściana od razu została okrzyknięta celem XXI wieku. Zaawansowane próby jej przejęcia podjęły między innymi dwa doborowe zespoły w składzie Will Gadd i Scott Semple (rok 2005) oraz Matt Maddaloni i John Furneaux (rok 2006). 

Cóż zatem można pomyśleć o zespole, który taką ścianę traktuje jako swój cel aklimatyzacyjny? Posłużymy się wypowiedzią jednego z słynnych alpinistów, który wdział tę ścianę z bliska: „Przynajmniej teraz już wiem, kim są najlepsi wspinacze świata – nigdy bym nie przepuszczał, że obaj będą Szwajcarami”.

Góry 6 (169) 2008

(kg)
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com