baner
 
 
 
 
baner
 
 
 
2011-09-06
 

Podróżowanie z dziećmi w Lądku Zdroju

W trakcie Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju (20 - 25 września) odbędą się specjalne pokazy i warsztaty o rodzicach i z rodzicami podróżującymi po świecie z małymi dziećmi. Takich spotkań jeszcze w Polsce nie było!
Kiedyś wydawało się, że pojawienie się na świecie potomka oznacza zakończenie pewnego etapu życia związanego z przygodą, wyjazdami, podróżami, a rozpoczęcie nowego związanego z kupkami, zupkami i tym podobnymi atrakcjami. Całe szczęście okazało się, że jednak można połączyć jedno z drugim.

I o tym właśnie są Spotkania Młodych Podróżników czyli "Króliczek Wędrowniczek". O podróżowaniu w różne dziwne miejsca z dzieckiem jako pełnoprawnym uczestnikiem wyprawy. Będzie czas i miejsce na wymianę doświadczeń, zainspirowanie się nowym kierunkiem i zwyczajny odpoczynek.

Dlaczego "Króliczek Wędrowniczek"?

Otóż Iwo Sokołowski z tytułowym króliczkiem nie rozstawał się na krok. Przypadkowe zostawienie króliczka w przedszkolu powodowało konieczność natychmiastowego powrotu. Z czasem króliczek zrobił się tak ważny, że miał na etacie sobowtóra, co nieco łagodziło sytuacje ekstremalne...
A chcąc nie chcąc króliczek również został podróżnikiem...

Zapraszamy bardzo serdecznie, nie tylko rodziców oczywiście.


3000 MIL DO MAROKA 
(Anna i Marcin Szymczakowie)

 
To nie był prosty wybór. Zbuntowany 3-latek, trochę ograniczony budżet i dwa miesiące wolnego. Bałkany wydały nam się zbyt turystyczne, Turcja za gorąca, a że bardzo chcieliśmy powędrować po górach wybór padł początkowo na Pireneje. Z czasem okazało się jednak, że Europa zrobiła się dla naszej trójki trochę za ciasna. Nasze oczy skierowały się więc ku Maroku... Kraj ten pokazał nam swe dwa oblicza – niesłychanie turystyczny Marakesz, ale też zagubione wioski w górach Atlasu, bezkresne wydmy Erg Chebi, czy sztormowe wybrzeże Atlantyku w pobliżu Sidi Ifni. Dwa miesiące spędziliśmy bardzo aktywnie – przemierzając 13500 kilometrów nierzadko w prawie 50 stopniowym upale...

NAMIBIA - 9000 KM AFRYKAŃSKIEJ PRZYGODY
(Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus)

 
Podróż do Namibii była spełnieniem naszych marzeń o odwiedzeniu tego niezwykłego kraju. Podczas sześciu tygodni z naszymi synkami Michasiem (3 latka) i Stasiem (2 latka) przejechaliśmy 9000 kilometrów odkrywając różnorodne oblicza Namibii. Między pomarańczowymi wydmami pustyni Namib szukaliśmy wody i wschodu słońca, odkryliśmy, kto mieszka w piasku i ile lat mają najstarsze rośliny. Podczas pokazu dowiemy się, co łączy ciemnoskóre damy Herero w wiktoriańskich sukniach z ich półnagimi siostrami, w Etoszy przeżyjemy ekscytujące polowanie lwów na zebry i zostaniemy otoczeni przez stado słoni, zaś Buszmeni zdradzą nam tajniki przetrwania na pustyni Kalahari. 
 

ŁOMATKO ŁOMAN!
(Karolina Szamborska i Maciej Sokołowski)


Oman to jedyny kraj na literę „O“. I na tym w zasadzie powszechna wiedza o Omanie się kończy. A to fantastyczny kraj, chyba najlepszy do pierwszego spotkania z islamem. W zasadzie, nieodkrycie przez masową turystykę sprawia, że zwiedzanie jest pełne autentycznych doznań, a nie trawieniem turystycznej masowej papki. Ma wszystko, co porządny kraj mieć powinien – piękne wybrzeże, wysokie góry no i... duża piaskownicę – taką zajmującą ¾ powierzchni kraju. A skoro już o dzieciach mowa – to także kraj bardzo bezpieczny. Nie spotkała nas żadna, nawet budząca tylko cień wątpliwości, sytuacja.
Wraz z niespełna trzyletnim Iwem przemierzyliśmy Oman z północy na południe i ze wschodu na zachód.
 

HOP!... AROUND NOWA ZELANDIA
(Beata, Błażej, Berenika i Bernard Kotełko)


Zapraszamy na prezentację opowiadającą o nowozelandzkim etapie rodzinnej podróży z plecakami i dzieciakami dookoła świata - hoparoundtheglobe.com - którą zakończyliśmy rok temu. Opowiemy trochę o naszej podróży (czyli jak się wybrać z dziećmi na rok dookoła świata, jak zaplanować trasę, jak uczyć dzieci w drodze), ale przede wszystkim pokażemy piękno tego odległego zakątku globu, gdzie przebywaliśmy 6 tygodni przemierzając ponad 6 tysięcy kilometrów i robiąc tysiące zdjęć. Szukaliśmy gór, natury, widoków, przygód oraz śladów Władcy Pierścieni. Opowiemy też i pokażemy na zdjęciach, jak naprawdę przecudne miejsca i widoki może tam znaleźć każdy turysta – ten podróżujący z dziećmi lub bez.

BABYCAMINO - OD WIETRZNEGO CABO DA ROCA PO CISZĘ BAJKAŁU
(Jola i Jarek Kania)


Ile bagażu potrzebuje podróżująca 8-miesięczna dziewczynka, a ile jej rodzice? Czy z małym dzieckiem można nocować w remizie? Dlaczego warto mieć blond włosy w Portugalii i czemu w Moskwie trudno spotkać kogoś z dziecięcym wózkiem? Podróżując z małym dzieckiem otwiera się przed nami zupełnie nowa rzeczywistość, której nie dostrzegamy podróżując w „dorosły sposób”. Jola i Jarek Kania realizując projekt BabyCamino spełniają swoje marzenia świetnie się przy tym bawiąc z całą swoją rodziną.

PARKI NARODOWE USA - PIERWSZE KROKI W YOSEMITE
(Agnieszka i Łukasz Wroczyńscy)


Do Parków Narodowych USA wyruszyliśmy dzień po pierwszych urodzinach Mateuszka, z przyjaciółmi i Jasiem, starszym o trzy miesiące kolegą synka. W planach mieliśmy podróż po zachodnim wybrzeżu Stanów – jak najwięcej pieszo, na szlaku i pod namiotem. W wulkanicznym Yellowstone rodziców zachwyciły gorące źródła i inne zjawiska geotermalne, a w Grand Teton –  granitowe czterotysięczniki. Chłopcy natomiast w obu Parkach najchętniej zajmowali się wrzucaniem kamyków do górskich strumieni. Wakacje zakończyliśmy kilkudniową wędrówką przez Park Yosemite, gdzie pod słynnymi ścianami El Capitan i Half Dome, w krainie gór, wodospadów i gigantycznych sekwoi, Mateuszek postawił swoje pierwsze w życiu, samodzielne kroki.
 

MAŁY TYBET - Z MAŁYM DZIECKIEM
(Iwona i Jurek Maronowscy)


Ladakh - kraina nad Indusem, pełna pięciotysięcznych przełęczy na zachodnim krańcu Himalajów. To tu najlepiej zachowała się kultura Tybetu, i najwięcej jest pięknych klasztorów. Wybierzemy się na pieszą wędrówkę przez pustynne góry z dwoma osiołkami i 2,5 roczną Zosią w nosidełku, pod parasolką, docierając do niezwykłych wiosek, w których czas zatrzymał się przed kilkuset laty, a my nieśpiesznie smakowaliśmy każdą chwilę. Obecność małej Zosi pomaga zaznajomić się z niezwykłymi mieszkańcami tej krainy i otwiera nam wiele drzwi, które dla innych, spieszących się wędrowców pozostają zamknięte.
 

JUNNAN - NA POŁUDNIE OD CHMUR 
(Sylwia i Marek Kulczykowie)

Chiny budują autostrady w Europie, Chiny wykupują Afrykę, Chiny trują świat i zalewają nas zabawkami z kocim włosiem, ale tak naprawdę, jaki jest ten odległy, znany z gazet kraj? Ciekawość pchnęła nas do górzystego Junnanu, może przez sentyment do dobrej herbaty?
Podróżowaliśmy w pełnym rodzinnym składzie – z dziesięcioletnim Stasiem i siedmioletnim Wojtkiem. Dzięki nim dogłębnie poznaliśmy zawiłości zniżek transportowych, hucznie świętowaliśmy dzień Dzień Dziecka i dowiedzieliśmy się co nieco o realiach chińskiej szkoły. Było zaskakująco, było ładnie, jest co wspominać. I ku własnemu zdumieniu mamy coraz większą ochotę tam wrócić. Ciekawe, co na to chłopcy?

FERIE NA RÓWNIKU - EKWADOR, KOLUMBIA I WYSPY GALAPAGOS
(Agnieszka i Sławomir Bieniek)


Relacja z dwóch wypraw rodzinnych (zrealizowanych w latach 2009 i 2011) wraz z dziećmi w równikowe zakątki północno-zachodniej części Ameryki Południowej. W 2009 r. Agnieszka i Sławek odwiedzili z półtorarocznym wówczas Filipkiem i 10-letnim Andrzejkiem Ekwador i Wyspy Galapagos odbywając podróż: po stolicy Ekwadoru- Quito, pod Pomnik Środka Świata, przez amazońską dżunglę, na indiański targ w Otavalo oraz placówki polskich misjonarzy w Tulkan i Santo Domingo, na szczyty lub zbocza wulkanów: Pichincha, Pululaua i Cotopaxi oraz na osławione przez Karola Darwina i jego teorię ewolucji, pełne unikalnej fauny i flory Wyspy Żółwie.
 
 
RODZINNE PODRÓŻOWANIE - Warsztat dla rodziców
(Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus)


Po co podróżować z dziećmi? Co i w co spakować? Jak ułożyć program wyjazdu i co zrobić, gdy dziecko ma inne plany zwiedzania? Czym nakarmić głodomorka i jak uniknąć chorób tropikalnych? Przed wyjazdem rodzice mają dziesiątki pytań i wątpliwości. Podczas półtoragodzinnego spotkania podzielimy się naszymi doświadczeniami oraz porozmawiamy o tym, jak przygotować się do wyjazdu, by stał się  on wspaniałą rodzinną przygodą.
 

GÓRSKIE WĘDRÓWKI Z DZIECKIEM - Warsztat dla rodziców
(Anna i Marcin Szymczakowie)


Górskie wędrówki od zawsze były naszą wspólną pasją. Gdy na świat przyszła Iga postanowiliśmy pokazać jej piękno gór. Od pierwszych miesięcy życia zabieraliśmy ją na szlak. Na początku w pobliskie Bieszczady i Tatry, a później w odleglejsze nieznane nam dotąd rejony świata. Podczas tych wyjazdów najważniejsze było dla nas bezpieczeństwo i wygoda naszego dziecka. Iga ma dzisiaj cztery lata, a wędrowała już po Alpach, Pirenejach, hiszpańskiej Sierra Nevada i marokańskim Atlasie, a także po górach Omanu, Rumunii i Nowej Zelandii. Uwielbia w ten sposób spędzać czas z rodzicami, a my cieszymy się, że zaszczepiliśmy w niej miłość do gór.
Podczas warsztatów chcielibyśmy podzielić się naszymi doświadczeniami w wędrowaniu z dzieckiem w różnym wieku, latem i zimą oraz w różnych typach gór. Wyruszmy więc razem na szlak!

OPRÓCZ WARSZTATÓW  zapraszamy na POKAZY SPECJALNIE DLA DZIECI
.

Szczegółowy program na www.przeglad.ladek.pl
 3000 MIL DO MAROKA  (Anna i Marcin Szymczakowie)
 NAMIBIA - 9000 KM AFRYKAŃSKIEJ PRZYGODY (Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus)
 ŁOMATKO ŁOMAN! (Karolina Szamborska i Maciej Sokołowski)
 HOP!... AROUND NOWA ZELANDIA (Beata, Błażej, Berenika i Bernard Kotełko)
 BABYCAMINO - OD WIETRZNEGO CABO DA ROCA PO CISZĘ BAJKAŁU (Jola i Jarek Kania)
 
 PARKI NARODOWE USA - PIERWSZE KROKI W YOSEMITE (Agnieszka i Łukasz Wroczyńscy)
 MAŁY TYBET - Z MAŁYM DZIECKIEM (Iwona i Jurek Maronowscy)
 JUNNAN - NA POŁUDNIE OD CHMUR  (Sylwia i Marek Kulczykowie)
  FERIE NA RÓWNIKU - EKWADOR, KOLUMBIA I WYSPY GALAPAGOS (Agnieszka i Sławomir Bieniek)
 RODZINNE PODRÓŻOWANIE - Warsztat dla rodziców (Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus)
 
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com