baner
 
 
 
 
baner
 

Płd. grań Ulvetanny pokonana

Brytyjsko-norweski zespół (Andy Kirkpatrick (UK), Kjersti Eide, Espen Fadnes, Aleksander Gamme, Ingeborg Jakobsen i Jonas Langseth) dokonali pierwszego przejścia południowej grani Ulvetanny (2931 m) na Antarktydzie.

Wspinacze spędzili 12 dni w ścianie, pracując nad drogą. Grań była wcześniej atakowana przez zespoły szwajcarskie, francuskie i norweskie. Na razie nie znamy jeszcze szczegółów przejścia (wyprawa wraca do domu).

 

 

Wspinaczka na Ulvettanie. Fot. arch. ekspedycji


Jest to dopiero piąte wejście na Ulvetannę. Szczyt nie tylko jest trudny do zdobycia, lecz również wyprawa na Antarktydę do tanich nie należy.

 

Pierwsze wejście miał miejsce w 1994 roku (Norwegowie, północno-zachodnią ścianą: Robert Caspersen, Sjur Nesheim i Ivar Tollefsen). W 2006 roku zdobyto północną ścianę (Robert Caspersen, Trond Hilde, Stein-Ivar Gravdal, Ivar Tollefsen). W 2009 roku zachodnią grąń pokonał zespół: Alexander Huber, Thomas Huber, Stephan Siegrist, Max Riechl.

 

 

Ekipa na szczycie. Fot. arch. ekspedycji

 

Rok temu północno-wschodnią grań pokonali: Leo Houlding, Sean Leary, Alastair Lee, Jason Pickles, Chris Rabone, David Reeves.


Źródło: planetmountain.com

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com