Jak to często bywa z genialnymi pomysłami, firma Fjällräven powstała jako rozwinięcie osobistej historii – w tym przypadku młodego wielbiciela natury o imieniu Åke Nordin. Dziś marka może pochwalić się globalnym zasięgiem, oferując ponadczasowe, funkcjonalne i solidne produkty outdoorowe wytwarzane z poszanowaniem ludzi, zwierząt i natury.
Fot. materiały prasowe Fjällräven
Były to lata pięćdziesiąte, okres powojenny. Mieszkający w nadmorskim miasteczku Örnsköldsvik młody Åke był zajęty snuciem planów. Każdą wolną chwilę spędzał w lesie, często znikał na tygodniowe wędrówki pośród dzikich krajobrazów Skandynawii. Rosnącemu głodowi odkrywania nowych miejsc towarzyszyła rosnąca frustracja z powodu braku przyzwoitej odzieży i sprzętu turystycznego na rynku. Kiedy zawiódł go stary plecak, Åke wpadł na pomysł nowatorskiego stelaża, który utrzymywał bagaż bliżej pleców i bardziej równomiernie rozkładał jego ciężar. To nowe rozwiązanie tak spodobało się doświadczonym leśnikom i pasterzom reniferów, których spotykał podczas swoich podróży, że prosili go o wykonanie dla nich podobnych konstrukcji.
Fot. materiały prasowe Fjällräven
Tak wyglądały początki marki Fjällräven. Fjällräven to szwedzkie słowo określające lisa arktycznego, sprytnego i ciekawskiego małego drapieżnika, który znakomicie radzi sobie w zimnym klimacie. Tym słowem Szwedzi nazywają też doświadczonych skandynawskich poszukiwaczy przygód na łonie natury.
Fot. materiały prasowe Fjällräven
Åke spodobała się ta nazwa, ponieważ zainspirowała go do wykorzystania jego kreatywności i wytrwałości w poszukiwaniu lepszych rozwiązań dla produktów outdoorowych. Ten aspekt innowacyjności był i nadal jest ważny dla marki Fjällräven. Dzięki prostocie i stałemu ulepszaniu dobrych rozwiązań powstają trwałe, funkcjonalne i ponadczasowe ubrania. No i oczywiście kilka klasyków, takich jak kurtka Greenland Jacket, materiał G1000 i kurtka puchowa Expedition Down Jacket.
Fjällräven Greenland Jacket
Fjällräven Expedition Down Jacket
Inwestycja na lata
Fjällräven to marka z długą historią tworzenia wysokiej jakości produktów, które mogą być używane w trudnym terenie przez lata, zanim zostaną przekazane następnemu pokoleniu. Nie ma w tym przypadku. Fjällräven projektuje swoje produkty z myślą o długim użytkowaniu, nie tylko dzięki zastosowaniu bardzo trwałych materiałów, ale również dzięki świadomemu dbaniu o ponadczasowy design oraz unikaniu przelotnych trendów w modzie. Efektem takiego podejścia jest niepowtarzalny styl. Ma ono również potencjalnie pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ im dłużej nosi się ubrania, tym mniej trzeba kupować nowych. Ponadczasowy design zmniejsza wpływ na środowisko, jaki wiąże się z produkcją nowej odzieży.
Fot. materiały prasowe Fjällräven
Filozofia projektowania Fjällräven
1. Funkcjonalność
Do czego ludzie będą używać tego produktu? Niezależnie od tego, czy mamy na myśli długodystansowy trekking, wspinaczkę górską czy codzienne przemieszczanie się po mieście, we Fjällräven celowo umieszczamy kieszeń tam, a nie gdzieś indziej, i nadajemy kurtce taki, a nie inny fason. Jeśli produkt jest naprawdę funkcjonalny, można na niego liczyć za każdym razem.
Fot. materiały prasowe Fjällräven
2. Wytrzymałość
Produkty powinny służyć latami. Niby oczywiste, ale czy na pewno? Materiały wybieramy ze względu na ich zdolność do sprostania wymogom szlaku. I życia. We Fjällräven dbamy jednocześnie o równowagę między funkcjonalnością i wydajnością materiału a jego wpływem na środowisko.
Fot. materiały prasowe Fjällräven
3. Trwałość emocjonalna
Nie wystarczy tylko, aby materiały były solidne. Jeśli produkt wygląda na przestarzały po dwóch sezonach, ludzie nie będą chcieli go nosić. Dlatego we Fjällräven stawiamy na ponadczasowy styl.
Fot. materiały prasowe Fjällräven
4. Możliwość naprawy
Zmęczenie materiału i jego rozdarcie są integralnym elementem aktywności na łonie natury. We Fjällräven mamy tego świadomość, dlatego bierzemy to pod uwagę na etapie projektu. Ponadto instruujemy entuzjastów przygód na łonie natury, jak naprawiać nasze ubrania.
Fot. materiały prasowe Fjällräven
Informacja prasowa