baner

baner

2015-02-16

Lundmark i Stromkova triumfują w Białce Tatrzańskiej

Zakończyły się zawody Thule Polish Freeskiing Open 2015 driven by MINI. Szwed i Słowaczka byli najlepsi w klasyfikacji generalnej konkurencji Rexona Big Air. Tytuły Mistrza i Mistrzyni Polski we Freeskiingu PZN zdobyli Szczepan Karpiel – Bułecka i Zuzanna Witych.

Przez dwa słoneczne dni narciarze i turyści odwiedzający Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska mogli podziwiać w akcji zawodników i zawodniczki z Polski, Czech, Słowacji, Szwecji, Norwegii, Ukrainy, Holandii, Łotwy i Szwajcarii, rywalizujących w zawodach Thule Polish Freeskiing Open 2015 driven by MINI.

Największe emocje wzbudziła bez wątpienia niezwykle widowiskowa konkurencja Rexona Big Air. Po piątkowych kwalifikacjach najlepsi wśród 20 zawodników awansujących do kolejnego etapu zmagań byli Erik Lundmark ze Szwecji, Bartek Sibiga i Szczepan Karpiel – Bułecka.

W rozegranym w sobotę półfinale zawodnicy znów mieli do oddania po trzy skoki, z których najlepszy decydował o wejściu do topowej dziesiątki. W trwającym godzinę finale każdy z nich mógł oddać dowolną liczbę skoków, a o ostatecznym wyniku decydowały najlepszy stylowy (rotacja do 720 stopni) i techniczny (dowolna rotacja). Swoją dominację potwierdził Lundmark, który po ceremonii wręczenia nagród powiedział - „To moja pierwsza wizyta w Polsce, ale bardzo podobały mi się te zawody. Pogoda była świetna, mieliśmy do dyspozycji dobrą skocznię, a mi udało mi się pokazać tricki, tak jak chciałem. Najbardziej zadowolony jestem z Double 1080 Mute to Japical.”

Drugie miejsce zajął jego rodak Pontus Nordstrom, a trzeci był Szczepan Karpiel–Bułecka. Zakopiańczyk odzyskał tym samym tytuł Mistrza Polski we Freeskiingu PZN.

„Jeżeli chodzi o skoki, to najbardziej zadowolony jestem z Bio 10 Mute i Switch 7 Stalefish. Patrząc na zawody z szerszej perspektywy muszę przyznać, że naprawdę wszystko ułożyło się bardzo dobrze. Pierwszy raz mieliśmy tak dobrą pogodę przez dwa dni, było mnóstwo śniegu i dużo kibiców, którzy fajnie reagowali na to co działo się na skoczni.” – powiedział na zakończenie zawodów.

Wicemistrzem został czwarty w czasie dzisiejszej imprezy Bartek Sibiga. Trzeci na podium Mistrzostw Polski, tak jak w minionym roku, był Paweł Palichleb (8. miejsce w klasyfikacji generalnej).

Wśród kobiet walka o najwyższe miejsce na podium rozegrała się pomiędzy Zuzaną Stromkovą ze Słowacji i Zuzą Witych. Obydwie pokazały bardzo ładne tricki (m.in. Rodeo 7, 900), ale ostatecznie to Słowaczka sięgnęła po zwycięstwo. Witych po raz kolejny z rzędu została Mistrzynią Polski.

W sobotę rozegrany został także finał konkurencji Rails. Długi i rozbudowany railpark pozwalał zawodnikom na sporą kreatywność. Sędziowie doceniali też pewność i płynność przejazdów. Tutaj najlepszy okazał się Pontus Nordstrom ze Szwecji, drugi był Alex Nurohr ze Szwajcarii, a trzeci Erik Lundmark. Wśród kobiet ponownie na najwyższym miejscu podium stanęła Stromkova.

Wyróżnieni zostali też najlepsi juniorzy – skaczący ładnie i stylowo Voita Bresky z Czech i latający na wielkiej skoczni Wiktor Loevall z Norwegii. Dodatkowe nagrody powędrowały również do Szczepana Karpiela–Bułecki, Janka Krzysztofa i ponownie Erika Lundmarka, którzy postarali się o widowisko dla publiczności w czasie piątkowej MINI Night Session. Na najwyższym miejscu na podium stanął także Alex Neurohr ze Szwajcarii, który był w czasie wieczornej sesji najlepszy na railach.

W sumie pomiędzy zawodników podzielone zostały nagrody o wartości 15 000 euro (w tym 5000 euro w gotówce) ufundowane przez sponsorów i partnerów imprezy: Thule, MINI, Rexona, The North Face, Armada, GoPro, Red Bull Mobile Collect, Kotelnica Białczańska, Terma Białka i Hotel Bania.

Relację zdjęciową z imprezy obejrzeć można już teraz pod adresem: www.pfo.bwith.us oraz www.instagram.com/pfo . Kolejne materiały foto i video pojawiały się będą przez najbliższe dni na stronach www.pfopen.pl i www.facebook.com/ski2die .

Sponsorzy: Thule, MINI, Rexona, The North Face, Armada, GoPro,