baner
 
 
 
 
baner
 

Jakub Konečný ze świetnymi przejściami w Ospie - 2x9a na Misji Pec!

Kapitalnymi przejściami na słynnej Misji Pec w słoweńskim Ospie popisał się finalista ostatnich Mistrzostw Świata w Innsbrucku, Czech Jakub Konečný. 19-latek potwierdził wysoką formę prowadząc dwa arcytrudne klasyki rejonu w stopniu 9a - Sanjski par extension oraz Martin Krpan

Jakub Konečný w trakcie wspinaczki na Martin Krpan 9a. Fot. arch. Jakub Konečný

 

Choć jego staż wspinaczkowy nie jest zbyt długi, bo przygodę zaczął 6 lat temu, to jednak 19-letni Czech notuje progres w zdumiewającym wręcz tempie - swoją pierwszą 9a zrobił tego lata, potem finał seniorskich MŚ w Innsbrucku, gdzie walcząc wespół z takimi sławami jak Jakob Schubert, Alex Megos czy Adam Ondra zajął 6 miejsce. Kolejne drogi w dziewiątym stopniu trudności przyszły bardzo szybko - po ostatniej wycieczce do Ospu, Jakub ma ich na swoim koncie już 7! 

 

A trudno o lepsze miejsce w tej części Europy do atakowania ekstremów niż legendarna Misja Pec. Jakub na swoje projekty wybrał wiodącą prawą stroną pochylni Martin Krpan oraz Sanjski par extension - pokonaną po raz pierwszy w 2003r. przez Urosa Perko, a w 2009r. pierwszego przejścia po obrywie chwytu dokonał nasz rodak, Łukasz Dudek, przy okazji sugerując, iż droga teraz może mieć bardziej 8c+ niż 9a... Kolejni mocni wspinacze, tacy jak m.in. Stefan Bednar czy Domen Skofic nie zakwestionowali jednak wyceny, więc Sanjski par extension dalej jest pełnoprawną 9a. 

 

"Obydwie drogi były bardzo w moim stylu. Więc być może te "prawdziwe" projekty wciąż na mnie czekają... taką mam nadzieję. Tego roku, odkąd zacząłem myśleć o swoim treningu w innych kategoriach, bardzo dużo się zmieniło I czuję się teraz znacznie bardziej komfortowo. Zmieniłem swoje podejście, trenuje cięzej, z pełnym zaangażowaniem, ale też pamiętam o tym by mieć czas na relaks. Balans jest kluczowy - gdy się na czymś skupiam, skupiam się tylko na tym - niezależnie czy chodzi o wspinanie czy rest. ;-)" - przyznaje Czech.

Gratulujemy więc nie tylko kapitalnych przejść i sportowych wyników, ale przede wszystkim mądrego i dojrzałego podejścia, które z pewnością nie raz jeszcze zaprocentuje - czy to w skałach czy podczas zawodniczych zmagań. 

Źródło: 8a.nu/własne

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com