baner
 
 
 
 
baner
 
2017-11-13
 

Jaki czekan techniczny wybrać?

Zapraszam na krótki tekst, który pomoże w wyborze czekana technicznego (dziaby). Minimalnie w formie, maksymalnie w treści.

Fot. 1. Czekany o słabo, średnio i mocno wygiętym stylisku

 

Zacznijmy od kilku pojęć, które przydadzą nam się w dalszej części tekstu. Większość czekanów technicznych składa się z następujących elementów:

1.Ostrze – gdzie jest i jak wygląda, każdy widzi.

2.Głowica – element, do którego montujemy ostrze i młotek lub łopatkę; sama głowica osadzona jest w stylisku.

3.Stylisko – proste, gięte, kolorowe, ażurowe. Do wyboru, do koloru (PS. różowych nie robią… jeszcze).

4.Rękojeść – zgadnijcie, gdzie? Warto zwrócić uwagę, że tak naprawdę rękojeści mamy dwie – główną i tzw. skrót, który znajduje się nad rękojeścią właściwą.

5.Grot – charakterystyczny szpikulec pod rękojeścią .

Czym właściwie różnią się czekany techniczne i czym kierować się przy ich wyborze?

1.Stopień wygięcia styliska.

2.Wyważenie.

3.Ergonomia – czyli wypadkowa wagi, komfortu, czucia i tego „czegoś”, co powoduje, że jak bierzemy dziabę do ręki to od razu wiemy, że to TA właściwa dla nas.

Zaczynamy od omówienia punktu pierwszego, czyli…

Stopień wygięcia styliska

Stopień wygięcia styliska determinuje, w jakim terenie nasz czekan będzie się spisywał dobrze, a w jakim gorzej. Reguła jest prosta – im bardziej wygięte stylisko, tym bardziej pionowy i przewieszony teren.

Ze względu na budowę i stopień wygięcia styliska pozwolę sobie na pewną generalizację:

Czekany o słabo wygiętym stylisku (np. Black Diamond Viper lub Cobra, Grivel North Machine, Petzl Quark)

Czekany z tej grupy najlepiej spisują się w terenie od połogiego do pionowego. Klasyczne wspinaczki tatrzańskie i alpejskie, nietrudne lodospady i drogi drytoolowe? To broń dla ciebie! Niewielki stopień wygięcia styliska powoduje, że wbijanie ostrza w połogi i spionowany lód jest łatwe. W podobnie nastromionej skale czekan spisuje się dobrze, a wyraźny grot daje możliwość podpierania się w łatwym terenie. Po instalacji młotka okaże się również, że niewielkie wygięcie styliska nie utrudnia wbijania haków, igieł do traw i warthogów. Minus? Dołożenie ręki do „skrótu” powoduje poważną zmianę kąta, pod jakim ostrze działa na chwyt. Co to znaczy? Przy użyciu „skrótu” na niepewnym chwycie ostrze prawdopodobnie z niego wyskoczy, a ty będziesz miał okazję przetestować umiejętności swojego partnera w wyłapywaniu lotów.

 

 

 

Fot. 2. Idealny teren dla czekanów o słabo wygiętym stylisku


Czekany o średnio wygiętym stylisku i wyraźnej drugiej rękojeści, tzw. „skrócie” (np. Grivel Tech Machine, Black Diamond Fuel i Fusion, Cassin X-Dream, Petzl Nomic)

Wunderwaffe w terenie pionowym i przewieszonym. Trudne wspinaczki w Tatrach i Alpach, pionowe lodospady i trudny drytooling? Wybierz któryś z nich….

 

 

Całość artykułu znajdziecie na http://krzysztofrychlik.pl/


Natomiast duże zastawienie najnowszych czekanów uniwersalnych już w świątecznym numerze GÓR!!!







KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com