baner
 
 
 
 
baner
 
2017-06-26
 

Andrzej Bargiel wyrusza dokonać niemożliwego

Andrzej Bargiel wyrusza na kolejną wyprawę. Tym razem sam przyznaje, że będzie ona najtrudniejsza z dotychczasowych. Bo cel jest najbardziej ambitny, niebezpieczny i najtrudniejszy. Jest nim drugi pod względem wysokości szczyt Ziemi – K2 (8611 m n.p.m.). 


Nikt jeszcze nie zjechał na nartach z wierzchołka do podstawy szczytu. Dlatego wyprawa K2 Ski Challenge rusza pod hasłem „Dokonać niemożliwego”. 35 lat temu mianem „narciarza niemożliwego” określono Szwajcara Sylvaina Saudana, po tym jak dokonał pierwszego pełnego zjazdu z ośmiotysięcznika, pokonując na nartach północne urwiska Gaszerbruma I.

Hasło nie oznacza jednak, że zjazd z K2 jest niemożliwy. Dotychczasowe próby dowodzą, że jest on możliwy, bowiem zjeżdżano już fragmentami stoków i ścian Góry Gór, nikt jednak z himalaistów ani narciarzy wysokogórskich nie dokonał pełnego zjazdu ze szczytu. Za taki uważany jest zjazd z wierzchołka do podstawy lub granicy śniegu.

Około 400 metrów z samego wierzchołka zjechał słynny włoski alpinista i narciarz z Południowego Tyrolu, partner wspinaczkowy Reinholda Messnera, Hans Kammerlander. Kammerlander zjeżdżał z większości szczytów ośmiotysięcznych, ale żaden z jego zjazdów nie prowadził z wierzchołka do podstawy, albo do granicy śniegu, tak jak w 2014 roku z Manaslu zjechał Andrzej Bargiel i jak rok później dokonał on pierwszego zjazdu z Broad Peaku.

Inne próby zjazdu z K2 podejmowali Amerykanin David Watson w 2009 roku, Szwed Fredrik Ericsson w 2010 roku i Niemiec Luis Stitzinger w 2011 roku. Jednak żaden z nich nie zdobył szczytu.

Stitzinger, choć szczytu nie zdobył, dokonał dotąd najdłuższego zjazdu ze stoków K2, z wysokości 8050 m do położonej na 5100 m n.p.m. bazy. I jako pierwszy spróbował zjazdu z Drogi Cesena w kierunku południowej ściany i dolnych partii, którymi prowadzi niepowtórzona do tej pory Droga Polska, zwana także w zachodnich publikacjach Drogą Kukuczki, bo poprowadzona w 1986 roku przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego.




To właśnie tym wariantem po pokonaniu pól podszczytowych, słynnej Szyjki Butelki, czyli stromego kuluaru ulokowanego pod gigantycznych rozmiarów serakiem i długiego, łagodnie nachylonego Ramienia K2, chce zjeżdżać Andrzej Bargiel.

Tego lata także z nartami zaatakuje K2 słynny Słoweniec Davo Karničar, autor pierwszego pełnego zjazdu z Mount Everestu, a także Annapurny oraz pierwszy człowiek, który zjechał na nartach z siedmiu szczytów Korony Ziemii.

Dla 55-letniego Słoweńca mógłby być on ukoronowaniem wielkiej kariery narciarza ekstremalnego. Dla 29-letniego zakopiańczyka z kolei trwałym wpisem do kanonu historii himalaizmu.

Być może będzie to okazja do spotkania młodości i szybkości Bargiela, który w rekordowym czasie zdobył Elbrus, Manaslu oraz szczyty zaliczane do tytułu Śnieżnej Pantery, z wiedzą i doświadczeniem Karničara.

Andrzej Bargiel przez ostatnie tygodnie trenował w Chamonix wchodząc na wysokie szczyty francuskich Alp i zjeżdżając najtrudniejszymi kuluarami w regionie. Jest świetnie przygotowany do swojego najtrudniejszego wyzwania.

 

 

 

Andrzejowi na wyprawie będą towarzyszyć m.in. ratownik TOPR Kuba Poburka oraz młodszy brat, Bartek, którzy wspierali skialpinistę także podczas wyprawy na szczyty Śnieżnej Pantery, Marcin Kin, fotograf większości wcześniejszych wypraw, a także Szymon Rzankowski oraz operatorzy filmowi.

Na K2 działać będzie także wyprawa unifikacyjna Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera, w której składzie jest także wspierający Andrzeja na poprzednich wyprawach Dariusz Załuski. Do Pakistanu leci więc wraz z naszym narciarzem zgrany i sprawdzony zespół ludzi.

 

 

 

Partnerem technicznym całej wyprawy jest marka SALOMON. 

Z okazji tego wydarzenia zorganizowaliśmy konkurs dla sympatyków naszego Ambasadora na stronie www.BargielK2.pl 

Konkurs polega na wytypowaniu czasu w jakim Andrzej Bargiel zdobędzie szczyt i zjedzie na nartach z K2. Konkurs trwa od 23 czerwca do rozpoczęcia ataku na szczyt przez Andrzeja Bargiela. Planowane podejście rozpocznie się między 20 a 30 lipca

 

Zachęcam do śledzenia wyprawy Andrzeja na profilach

www.andrzejbargiel.com

www.twitter.com/jedrekbargiel

www.facebook.com/jedrek.bargiel

www.instagram.com/andrzejbargiel


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com