baner
 
 
 
 
baner
 
2020-02-19
 

20 Puchar Pilska w skialpinizmie – „nowi-starzy” Mistrzowie!

W ostatnią niedzielę (16 lutego 2020 roku) w Beskidzie Żywieckim odbyła się 20 jubileuszowa edycja Pucharu Pilska w skialpinizmie, podczas której wyłonione zostały Mistrzynie oraz Mistrzowie Polski w teamach na 2020 rok. 

 Podejście na szczyt. Maciek Westerowski

 

Organizatorzy zawodów (Klub Skialpinistyczny KANDAHAR) na czele z kierownikiem trasy wytyczali bardzo wymagającą, urozmaiconą oraz techniczną trasę (blisko 24 kilometry oraz ponad 2000 metrów przewyższenia), z dwoma elementami wspinaczki przez skałki przy pomocy lin poręczowych. W kategorii zespołów (Mistrzostwa Polski) zawodnicy musieli pokonać 8 podejść oraz 5 odcinków z nartami na plecach, natomiast na kadetów oraz zawodników na trasie turystycznej czekały 4 podejścia oraz 2 odcinki z nartami przy plecaku.

 

Na starcie 20 Pucharu Pilska zameldowało się 30 zawodników (trasa krótka) oraz 41 dwuosobowych zespołów (trasa długa) z Czech, Słowacji i Polski, a wśród nich wielu triumfatorów Pucharu Pilska w skialpinizmie z poprzednich 19 edycji.

 

 Podejście przez skałki; fot. Tomasz Król

 

Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali sędziowie na punktach kontrolnych oraz jak zawsze niezawodni ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Na szczęście jedynymi poszkodowanymi 20 PP okazały się 3 uszkodzone buty, 1 złamana narta, 2 pęknięte wiązanie i kilka połamanych kijków ;).

 

W huraganowym wietrze, który towarzyszył zawodnikom od samego startu, po 2 godzinach i 49 minutach na mecie zameldował się zwycięski zespół: Jacek Żebracki (KS Kandahar / TOPR) – Szymon Zachwieja (KS Kandahar / GOPR Podhale). Warto nadmienić, że było to ich 5 zwycięstwo w zawodach na Pilsku. Srebrne medale wywalczyli Marcin Piętka (KS Kandahar / GOPR Beskidy) i Tyberiusz Mikołajczyk (KS Kandahar / Alpinka Ski Trab), tracąc do zwycięzców nieco ponad 4 minuty. Na trzecim miejscu na metę dotarli Zbigniew Topów (KS Kandahar) i Karol Karpierz (TKN Tatra Team) po 3 godzinach i 1 minutach.

 

 Podium mężczyzn; fot. Tomasz Król

 

Wśród Pań bezkonkurencyjne okazały się Ania Figura-Polaczyk (KW Zakopane / Dynafit) – 5 zwycięstwo na Pilsku – i Anna Tybor (KW Zakopane) – 6 triumf na PP. Dziewczyny uzyskały szósty czas OPEN (3 godziny i 4 minuty)! Za nimi na metę dotarł zespół: Iwona Januszyk (KS Kandahar / Ski Trab Team) i Natalia Tomasiak (KW Zakopane / Salomon Suunto Team), a trzecie miejsce na podium wywalczyły Magdalena Derezińska – Osiecka (KW Zakopane) i Anna Cina – Ciskowska (KW Orka) – czas 4 godziny  i 12 minut.

 

 Podium kobiet; fot. Tomasz Król

 

Wszystkie wyniki znajdziecie tu. 

 

Na trasie turystycznej triumfowali Zofia Gutek (KAGB GOPR) oraz Stanisław Odróbka (KS Kandahar), natomiast w kategorii kadetów Hanna Brzosko (Zakos) i Gustaw Soszka (Zakos).

 

Za pomiar czasu tradycyjnie odpowiadała firma BGTimeSport i dzięki jej profesjonalizmowi oraz szybkości działania rozdanie nagród udało się przeprowadzić 30 minut po przybyciu ostatniej pary na metę.

 

 Zjazd; fot. Tomasz Król

 

Dzięki hojności licznych sponsorów (Drewnostyl, Grupa Inbud Bielsko, Alpinka – Ski Trab, The North Face, Odlo, Himal Sport – Scarpa, Grivel i Julbo, Sportmaster – Atsko, ALE - Active Life Energy, Karpos, SkiAlpShop – Coll Tex i Arva, Namaste – Camp, Attiq, Sklep Podróżnika) nikt z zawodników nie opuszczał gościnnych progów Schroniska PTTK na Hali Miziowej z pustymi rękami ;).

 

Gratulujemy wszystkim startującym oraz dziękujemy całej ekipie organizującej 20 Puchar Pilska w skialpinizmie! Do zobaczenia na kolejnych zawodach, treningach, wycieczkach…

 

Tekst: Marcin Zwoliński

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com