baner
 
 
 
 
baner
 

14-letnia Ema Seliškar z pierwszym 8c+ - "Beautiful Pain" w Kotečniku dla młodej Słowenki!

Nie tylko na deskach Pucharu Świata świetnie radzą sobie młodzi Słoweńcy - pięknym przejściem popisała się ostatnio Ema Seliškar. W jednym z najbardziej znanych rejonów w jej ojczystym kraju, Kotečniku, 14-latka pokonała drogę Beautiful Pain, wycenianą na 8c+! Czyżby to więc kolejna wschodząca gwiazda słoweńskiej sceny wspinaczkowej? ;-)

Ema Seliškar na drodze Beautiful Pain 8c+. Fot. Instagram

 

Dla czternastoletniej Emy, Kotečnik to jedna z najczęściej odwiedzanych miejscówek wspinaczkowych - szybki rzut oka na scorecard młodej zawodniczki na 8a.nu pozwala stwierdzić, że w ciągu kilku lat od rozpoczęcia swojej przygody ze skałami praktycznie "wyczyściła" rejon. ;-) W odróżnieniu bowiem od słynnej Mišji peč, gdzie aż roi się od ekstremów spod znaku hardej cyfry, Kotečnik jest stosunkowo uboższy w trudne drogi. Nie umniejsza to jednak jego walorom, a rejon chętnie odwiedzają nie tylko rodzimi wspinacze. 


Sama droga Beautiful Pain stanowi jedną z najtrudniejszych propozycji Kotečnika. 63 ruchy w sporym przewieszeniu to nie lada test wytrzymałości dla tych, którzy pragną mieć ją w swoim kajecie. Ema podczas jednej z prób spadła już z ostatniego ruchu, nie zniechęciło jej to jednak do kolejnej wstawki jeszcze tego samego dnia. Opłacało się - droga padła, a młoda Słowenka zapisała tym samym na koncie swoją pierwszą 8c+. 

"To było dla mnie i piękne i bolesne doświadczenie zarazem - zwłaszcza po odpadnięciu z ostatniego ruchu w poprzedniej próbie. Po raz pierwszy wstawiłam się w drogę miesiąc temu i łącznie jej pokonanie zajęło mi około 10 sesji." - relacjonuje Ema.

Co ciekawe, czternastolatka dokonała sporego przeskoku, wszak przed poprowadzeniem Beautiful Pain miała na koncie kilka dróg o wycenie 8b+, ale żadnej "czystej" 8c. Cóż, jak widać nawet na tym najwyższym poziomie da się czasem pominąć szczebelek w drabince progresu. ;-) 


Ema na drodze Divja oma 8a+ - również w Kotečniku. Fot. Instagram

 

"Teraz chciałabym zrobić dużo 8a, a jesienią, kiedy pojadę do Hiszpanii, spróbować czegoś trudniejszego" - kończy Słowenka, zapowiadając więc tym razem budowę solidnej treningowej "piramidki". 


Gratulujemy i będziemy zarazem bacznie przyglądać się rozwojowi kariery Emy! Wszak w 2015r. w Kotečniku 15-letnia wówczas Janja Garnbret również pokonała swoje pierwsze 8c+ (Miza za šest)... A co działo się potem za jej sprawą na zawodniczym poletku, tego już Wam przypominać chyba nie musimy. ;-) 

Źródło: 8a.nu & profil Emy Seliškar na Instagramie & info własne

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com